Za problémy Liberty Steel nemůžou majitelé, ale politici

11.05.2021 17:52 | Zprávy

Skupina českých politiků, včetně premiéra Andreje Babiše a ministryně práce Jany Maláčové, se zviditelňuje v souvislosti s kauzou ostravských oceláren Liberty Steel a silnými výroky podporují ´hodné odboráře´ proti ´zlému majiteli´, který si dovolil převést emisní povolenky z jedné svojí evropské ocelárny na druhou. Zdatně jim sekunduje předseda odborářů Josef Středula. Ten zaměstnance od počátku vehementně strašil, že prodej povolenek způsobí konec ostravských oceláren a připraví tamní zaměstnance o práci. A jak je to ve skutečnosti?

Za problémy Liberty Steel nemůžou majitelé, ale politici
Foto: Hans Štembera
Popisek: Výroba ocelových ingotů



Ostravské ocelárny Liberty Steel vlastní skupina GFC Alliance podnikatele indického původu Sanjeeva Gupty. Působí v celé řadě evropských i mimoevropských zemí a jejími hlavním byznysy jsou ocelářství, výroba hliníku a energetika. V poslední době se skupina dostala do problémů v souvislosti s pádem finančního domu Greensill, který pro společnosti GFC Alliance zajišťoval část provozního financování. GFC Alliance tak pod tlakem řeší, jak udržet svůj byznys i za cenu případných divestic a restrukturalizací. A to v situaci, kdy evropský těžký průmysl nemá kvůli kombinaci čínské konkurence a evropské regulace na růžích ustláno.

Problémy matky samozřejmě citlivě vnímají zaměstnanci a odboráři ve vítkovických ocelárnách Liberty Steel. I když ostravská společnost prosperuje a v prvním čtvrtletí letošního roku by měla vygenerovat rekordní zisk před zdaněním ve výši 60 miliónů eur, odboráři se, ze svého pohledu legitimně, bojí, aby problémy matky nezasáhly i dceru, která jim dává živobytí.

Proto velmi ostře reagovali na transakci, v rámci které se vlastník rozhodl převést část evropských emisních povolenek v ceně jedné miliardy vlastněných Liberty Steel na sesterský podnik LIBERTY Galati v Rumunsku. Důvod transakce je prozaický. Zatímco Liberty Steel vlastní povolenky za necelých šest miliard korun, což dalece přesahuje její aktuální potřebu, rumunská LIBERTY Galati povolenky k dispozici nemá. Pokud by nedošlo k převodu od sesterské společnosti, musela by je nakupovat za cenu 46 eur za tunu vypouštěného CO2, a to si v současné situaci nemůže dovolit. Bez povolenek by musela LIBERTY Galati zastavit výrobu a tamní zaměstnanci by pravděpodobně skončili na dlažbě.

GFC Alliance, vlastník obou podniků, se tedy rozhodl provést transakci, na kterou má absolutní právo: Liberty Steel prodala sesterské rumunské firmě emisní povolenky v hodnotě cca miliardy korun, transakce proběhla v hotovosti. Z pohledu vlastníka došlo v zásadě k tomu, že předal část svého majetku z jedné ruky do druhé. Vůči prodávajícímu, Liberty Steel, se mateřský holding zachoval více než férově: Liberty Steel na transakci vydělala 260 mil. Kč. Část tohoto zisku bude rozdělena mezi zaměstnance: V rámci mimořádných odměn udělených k 70. výročí založení společnosti dostane každý zaměstnanec, a to i včetně agenturních, přes 13 tisíc korun čistého. Majitel se také zavázal, že zbytek zisku použije na investice do ostravského provozu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: red

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Spojíte se s SPD?

Půjdete do voleb společně? A co po volbách, umíte si s SPD představit koalici? Ještě by mě zajímalo, kdo za vás bude vlastně kandidovat? Nikoho jiného než vás neznám.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

20:37 Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

Premiér Fiala se na podzim smál, když poslanec Vladimír Zlínský vznesl interpelaci, zda vláda nějak …