Ve Spojeném království se otázka stavu tamní svobody slova začala v uplynulých týdnech řešit zejména po kauze zrušení Farageova účtu bankou Coutts, která ve svých interních dokumentech přiznávala, že jí vadily Farageovy „veřejně projevované názory“, včetně sdílení vtipů o transvestitech na twitteru, a jeho přátelství s americkým exprezidentem Donaldem Trumpem a se srbským tenistou Novakem Djokovičem. „Výbor se domnívá, že pokračování v poskytování bankovních služeb Nigelu Farageovi je vzhledem k jeho veřejně prezentovaným názorům, které jsou v rozporu s naším postojem inkluzivní organizace, neslučitelné s Couttsem,“ uvádělo se v dokumentaci, která unikla do britských médií.
Kauza vzbudila nemalé pobouření nejen u běžných Britů, ale také u tamních zákonodárců, kteří v reakci na ni začali připravovat legislativní kroky, jak politicky motivované šikaně klientů ze strany bank lépe čelit. A k celé věci se vyjádřil i britský premiér Rishi Sunak, podle nějž chování banky odporuje demokratickým principům. „Tohle je špatně. Nikomu by nemělo být bráněno v užívání základních služeb kvůli jeho politickým názorům. Svoboda projevu je základem naší demokracie,“ reagoval britský ministerský předseda na svém twitteru.
„Tento příběh se netýká jen mě. Můžete být další na řadě... Pokud se tato situace nebude kontrolovat, budeme směřovat k systému sociálního kreditu v čínském stylu, v němž se do společnosti budou moci plně zapojit pouze ti, kteří mají ‚správné‘ názory,“ varoval sám Farage. A jeho slova potvrzují i další případy, které nyní vycházejí na povrch. Nejde totiž ani zdaleka jen o banky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Radek Kotas