Za tři dny 242 mrtvých. Povstalci v Sýrii zaútočili i na Allepo

29.11.2024 17:03 | Monitoring

Druhé největší syrské město Allepo se ve středu ráno dostalo do bojů se syrskými povstaleckými silami. Boje si vyžádaly stovky mrtvých. Ofenziva povstaleckých sil byla pro vládní síly překvapivá. Povstalečtí bojovníci vedení odnoží al-Káidy Hay’at Tahrir al-Sham podle vládních informací zaútočili vůči Allepu raketami. Během tří dnů bylo zabito 242 lidí, většinou bojovníků.

Za tři dny 242 mrtvých. Povstalci v Sýrii zaútočili i na Allepo
Foto: Wikipedie
Popisek: Syrský prezident Bašár Asad.

V posledních letech povstalci dosáhli jen omezených zisků, nyní již dobyli asi 60 měst a vesnic, které byly pod kontrolou vládních sil, stejně jako základnu syrské armády a vojenské výzkumné centrum vzdálené jen sto yardů od druhého největšího města země, Aleppa, napsala CNN.

Syrská observatoř pro lidská práva, exilová organizace ve Spojeném království, uvedla, že při pátečních náletech zahynulo 24 civilistů, z toho devatenáct při náletech ruského letectva na oblasti ovládané rebely. Zároveň potvrdili smrt čtyř univerzitních studentů a zranění dvou dalších v Allepu při raketovém ostřelování, které provedl  Hay’at Tahrir al-Sham.

„Cílem operace je osvobodit naše okupovaná území od zločinného režimu a íránských milicí a také vytvořit bezpečné prostředí pro návrat vysídlených lidí do svých měst a obcí,“ řekl mluvčí povstalecké skupiny Hassan Abdulghani pro CNN.

Agentura AFP cituje slova syrského bezpečnostního úředníka, který oznámil, že syrská armáda poslala do míst posily a že se povstalcům nepodařilo dosáhnout hranic města.

Boje propukly za úsvitu ve středu, kdy rebelové zahájili překvapivou operaci nazvanou „Reakce na agresi“ jako odvetu za nedávnou eskalaci vládního ostřelování oblastí ovládaných rebely. Bitvu zahájili povstalci ze svého stanoviště vzdáleného deset kilometrů od Allepa.

Turecké bezpečnostní zdroje ve čtvrtek uvedly, že skupiny zahájily „omezenou ofenzivu“ vůči Aleppu, aby zastavily útoky syrské vlády zaměřené na civilní obyvatelstvo v Idlíbu.

Idlíb je poslední zbývající baštou opozice a domovem více než čtyř milionů lidí, z nichž mnozí byli během konfliktu vysídleni a žijí v hrozných podmínkách, informuje britská BBC. Enklávu většinou kontroluje Hay’at Tahrir al-Sham, ale sídlí zde i turecké povstalecké frakce operující pod hlavičkou Syrské národní armády a tureckých sil.

Anketa

Měla by Česká republika přistoupit k BRICS?

97%
1%
hlasovalo: 7984 lidí

Část povstaleckých skupin sdružených pod tzv. Syrskou národní armádou se k bojům připojila. Povstaleckou Syrskou národní armádu pak v konfliktu podporuje Turecko.

Mnozí se podle agentury AFP domnívají, že útok na Allepo byl zahájen současně s izraelskými útoky na Hizballáh v Libanonu. Hizballáh je klíčovým spojencem syrského prezidenta Bašára Asada při potlačování rebelů ve své zemi.

„Je zvláštní vidět, jak síly režimu dostávají takové rány navzdory ruskému vzdušnému krytí,“ řekl šéf Syrské observatoře pro lidská práva Rami Abdel Rahman.

Středeční překvapivá operace znamená první významný požár mezi syrskými rebely a režimem od března 2020, kdy Rusko a Turecko zprostředkovaly příměří na severu země.

Konflikt od té doby zůstal do značné míry nečinný, mezi rebely a Asadovým režimem došlo ke střetům jen na lokální úrovni. Podle OSN bylo za více než deset let války zabito více než 300 000 civilistů a miliony lidí byly v celém regionu vysídleny.

Syrská občanská válka začala během arabského jara v roce 2011, kdy režim potlačil povstání proti Asadovi, který je prezidentem od roku 2000. Země se ponořila do občanské války, když se zformovaly povstalecké síly.

Konflikt se zvětšil, když do něj začali zasahovat další regionální aktéři a světové mocnosti – od Saúdské Arábie, Íránu, Spojených států až po Rusko – a občanská válka eskalovala v to, co někteří pozorovatelé popsali jako „válku zástupnou“.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marian Kučera

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

odchod do důchodu

Myslíte, že prodloužení věku ochodu do důchodu náš systém spasí? Není hlavní problém v tom, že se nerodí tolik dění a není třeba změnit toto? A divíte se, že se jich rodí tak málo, když je naše životní úroveň tak mizerná a co si budeme nelhávat, pokud máte děti, ještě vám klesne? Nejde mi o to být b...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 19 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

„Zrušme to.“ Rozhovor, z něhož chtěl Duka odejít, žije jinde. Mazání slov o LGBT

18:15 „Zrušme to.“ Rozhovor, z něhož chtěl Duka odejít, žije jinde. Mazání slov o LGBT

„Tohle já nepřijímám, zrušme to, chci ten rozhovor ukončit,“ prohlásil bývalý arcibiskup Dominik Duk…