Výstava kolekce obrazů v Číně bude následovat po japonském turné a odehraje se od poloviny roku 2017 do poloviny roku 2018. Ve výstavním plánu Slovanské epopeje je navíc nově zařazena cesta do Pekingu. Z Číny by se pak obrazy mohly přemístit na výstavy v Jižní Koreji a v USA. Kdy se epopej vrátí do Česka, zatím není jasné.
Kromě dvacítky velkoplošných pláten, které jsou nyní vystaveny ve Veletržním paláci v Praze, pojede na turné další zhruba třicítka Muchových děl jak ze sbírky Galerie hlavního města Prahy, tak z dalších veřejných i soukromých sbírek, píše se v materiálech určených pražským radním.
Cyklus pláten zachycujících slovanskou mytologii je zařazen na seznam kulturních památek. Dílo se za velké mediální pozornosti v roce 2012 přestěhovalo do Prahy z Moravského Krumlova, kde bylo desítky let vystaveno na tamním zámku. Plátna podle malířova odkazu patří Praze. Příbuzný malíře John Mucha s plánovaným turné nesouhlasí a podal kvůli tomu na Prahu žalobu.
Legendární cyklus pláten věnoval Mucha Praze pod podmínkou, že pro dílo vybuduje samostatnou výstavní síň. To se ale nestalo, plátna jsou v Národní galerii vystavena provizorně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp