Úvodem tématu budoucnost Evropy citoval Zahradil slova, která pronesl předseda Evropských federalistů Sandro Gozi v půlce března: „Ukrajinská krize dělá myšlenku federální EU ještě urgentnější.“
„Všimněme si, prosím, že pro toho pána je ruská invaze na Ukrajinu jen ‚ukrajinskou krizí‘ a že je pro něj hlavně záminkou k dalšímu prosazování ideje evropského federálního superstátu – krůček po krůčku, stejně jako tomu bylo v minulosti při finanční krizi, migrační krizi nebo i pandemii covidu,“ dodal Zahradil.
Ve stínu války a bez větší pozornosti podle něj vrcholí takzvaná konference o budoucnosti Evropy. „Její závěr je předem jasný: více Evropy, více Evropy a ještě více Evropy. Právě proto to musí být naše vláda a zejména ODS, která znovu zdůrazní, že Evropskou unii si zřídily členské země, aby jim sloužila, a ne aby jim vládla, která odmítne další posun pravomocí směrem k evropským institucím a která uchrání princip národního veta například v zahraniční a daňové politice,“ apeloval.
Co se týká energetické bezpečnosti, postupné odstřižení EU od dnešního nebezpečného a nevyzpytatelného Ruska se podle Zahradila stalo nutností. Stále silněji je slyšet, že právě proto a právě teď bude možné ještě urychlit celý tzv. Green Deal EU a všechna jeho plánovaná opatření na snižování emisí.
Opak je ale prý pravdou. „Právě teď je třeba zasadit tento gigantický sociálně-inženýrský experiment s nespočítanými náklady a neodhadnutými důsledky do reálného rámce, aniž dojde k hazardování s životním stylem a životní úrovní evropských národů a společností. To by ještě prohloubilo společenské pnutí a nestabilitu,“ konstatoval.
„A odkud jinud by měl zaznít tento hlas rozumu než z České republiky, která je kvůli své ekonomické struktuře a energetickému mixu ještě zranitelnější než mnohé jiné evropské země?“ doplnil europoslanec.
K tématu prostor svobody připomněl, že před pár týdny přijal Evropský parlament zprávu o boji proti dezinformacím a zahraničnímu vlivu. Klub ODS pro ni nehlasoval. „Kromě některých užitečných návrhů totiž obsahovala i celou řadu ideologicky předpojatých klišé, útočících třeba i na některé naše konzervativní postoje,“ podotkl.
„Ano, chraňme naši kritickou infrastrukturu před útoky cizích hackerů a trollů, postarejme se o naši kybernetickou bezpečnost. Podívejme se třeba i na zoubek monopolům sociálních sítí, ale nedávejme ani státním byrokratům, ani různým aktivistům do rukou možnost rozhodovat, co ještě je přijatelný a legitimní politický názor a na co se naopak nalepí nálepka – jak se dnes módně říká – ‚dezinformační‘, nebo dokonce ‚antizápadní narativ‘.
Ujišťuji vás, že se to obrátí proti nám, sami si ukrojíme kus z prostoru svobody, kterou jsme vždy principiálně hájili, a otevřeme prostor novodobým kádrovákům, novodobým udavačům a lidem s cenzorskými sklony, kteří se už dnes nijak zvlášť neliší od svých předchůdců,“ varoval Zahradil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.