Běženci v Srbsku či Makedonii se prý v současnosti děsí zejména toho, že skončí v Bulharsku. „Z Bulharska deportovali hodně lidí. Bojíme se. Jestli nás deportují do Bulharska, tak to nás potom deportují zpátky do Afghánistánu,“ řekl televizi jeden z běženců.
Web dále cituje zástupce Úřadu OSN pro uprchlíky Hanse Friedricha Sodera, který se rozčiluje především nad chováním členských států EU, které těmto zvěrstvům přihlížejí. „Je to zcela v rozporu s mezinárodním i evropským právem,“ dodal.
Svědectví o životě běženců v Srbsku vydala i česká aktivistka Eva Zahradníčková. Známá obhájkyně práv migrantů, jejíž muslimský přítel se proslavil falešným nařčením z pobodání, již v minulosti zaujala dramatickými reportážemi a prosbami z běženeckých táborů.
Nyní navštívila tábor v Horgoši, který popsala slovy: „To je to místo, kde žijí lidé pod přístřešky z hader.“ Ženy a děti prý odvezli do zděné budovy v Subotici, což se Zahradníčkové nelíbilo, oddělili totiž muže od rodiny. Muži nyní podle ní žijí v podstatě na poli.
Srbové prý navíc zakazují pracovníkům charit, aby běžencům vozili jakékoliv jídlo kromě toho, co dostávají. „My jsme jídlo přivezli, jenže během pár minut tam přijela srbská policie a příslušník na nás začal křičet, že pomáhat teď lidem je ilegální a že nás může zatknout,“ popisuje Zahradníčková. Argument, že není možné imigrantům pod dohledem srbské vlády dávat neprověřené jídlo, které by jim mohlo způsobit problémy, Zahradníčková nepovažovala za hodný reakce. Její výpověď zveřejnil server Britské listy s titulkem ,,Srbská policie: Krmit uprchlíky je zakázáno!"
SVĚDECTVÍ ZAHRADNÍČKOVÉ PŘEBRALY BRITSKÉ LISTY
Pak zažila ještě tábor Kelebije, kde muže nechávají celý den vysedávat v bistru, ovšem Zahradníčkovou opět pobouřilo oddělení mužů od rodin. „Ti muži v Kelebii nám vyprávěli, že nad ránem přijela policie a zkopali je. Když jsem se ptala proč, jeden mi odpověděl: ‚Protože můžou,‘“ završila své líčení.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav