Zákon v současnosti zakazuje europoslancům, aby působili v Evropské komisi, stali se soudci Evropského soudního dvora nebo pracovali pro Evropskou investiční banku. Zároveň uvádí, že funkce europoslance je neslučitelná s funkcí člena české vlády, nezakazuje ale zaměstnání poslance Evropského parlamentu některým ministerstvem.
„Miroslav Poche se svou pofidérní brigádou v pozici politického náměstka jde proti zdravému rozumu i všem pravidlům. Bohužel nepsaným. To jsme se rozhodli s Piráty změnit,“ uvedl v tiskové zprávě pirátský poslanec Jan Lipavský. Podle něj spojení práce v Evropském parlamentu a pro ministerstvo vede k zanedbávání obou funkcí.
Podle Pirátů premiér Andrej Babiš (ANO) situaci na ministerstvu zahraničí neřeší, proto chtějí přijmout zákon, který by Pochemu vykonávání funkce politického tajemníka znemožnil. Chtějí do zákona doplnit, že funkce europoslance znemožňuje pracovněprávní vztah s jakýmkoliv českým úřadem. „Tím by se působení Miroslava Pocheho na ministerstvu zahraničí stalo nezákonným,“ uvedli Piráti.
ČSSD navrhla Pocheho na ministra zahraničí v koaliční vládě s ANO, Zeman ho ale odmítl do funkce jmenovat. ČSSD jiného kandidáta nenavrhla, řízením diplomacie byl dočasně pověřen předseda sociální demokracie a ministr vnitra Jan Hamáček. Situací by se mělo na konci srpna zabývat předsednictvo ČSSD.
Sám Poche pro server iDnes.cz sdělil, že jej překvapuje, jakou marginalitou se Piráti zabývají. Podle svých slov nezná žádného jiného poslance, který by pracoval na nějakém ministerstvu. Zároveň serveru dodal, že on sám má uzavřenou dohodu o pracovní činnosti, nikoliv pracovní úvazek.
Původní text ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef