Zalepí vám pusu za fotku Churchilla? Na sociálních sítích to vře

14.06.2020 17:25 | Zprávy

Slavný britský politik a válečný premiér Winston Churchill, jenž žil v letech 1874 až 1965, už je 55 let po smrti, ale jak je vidět, jeho jméno dodnes budí vášně. Svědčí o tom útoky na Churchillovy pomníky ve Velké Británii, podobné útoky v Praze a teď už i situace na sociálních sítích. Když se veřejně zastanete Churchilla, může přijít trest.

Zalepí vám pusu za fotku Churchilla? Na sociálních sítích to vře
Foto: Repro Facebook
Popisek: Posprejovaná socha Winstona Churchilla na stejnojmenném náměstí

Ve Spojených státech explodovala sociální bomba. Rozbuškou byla smrt černocha George Floyda, jenž se udusil po zákroku policisty. Úpěnlivě prosil o vzduch, ale nedostalo se mu ho. Rozhořčení lidé vyrazili do ulic. Jenže část protestujících sáhla i k rabování, k zapalování obchodů, restaurací a veřejných budov. A k ničení pomníků lidí, kteří sehráli v minulosti Spojených států důležitou roli, ale podle demonstrantů si nezaslouží být připomínáni. Třeba proto, že sami vlastnili několik otroků.

Některé sochy tak šly k zemi buď celé, nebo byly poničeny. Vandalům padla za oběť například socha Kryštofa Kolumba. V Richmondu hodili demonstranti mořeplavcovu sochu do vody. V Bostonu jedné ze soch urazili hlavu.

Podobné nálady se rozšířily dál do světa a londýnský muslimský starosta Sadiq Khan oznámil, že je třeba zhodnotit přínos osobností, které mají v Londýně sochu, a případně některé odstranit.

V Praze levicové aktivistky posprejovaly pomník válečného premiéra Winstona Churchilla a označili muže, bez něhož by se nepodařilo porazit Adolfa Hitlera, za rasistu.

Jenže tím to neskončilo.

Když na sociální sítí Facebook uveřejníte fotografii válečného hrdiny, může se vám stát, že příspěvek bude zablokován jako nevhodný. Své o tom ví publicista Tomáš Jirsa ze serveru Info.cz, který Churchillovu fotku uveřejnil. Brzy přišel trest.

„Nevěřil jsem @AnarcholiberaL, že ho mohl Facebook zablokovat za Churchillovu historickou fotku, tak jsem si ji dal na profilovku jako vtipný protest proti strhávání jeho soch,“ napsal Jirsa na sociální síti Twitter.

Přidal zprávu, ve které mu pracovníci Facebooku sdělili, že kvůli nevhodnému obsahu přistoupili k jeho blokaci.

Tomáš Jirsa o Churchillovi

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Marek Benda byl položen dotaz

Umíte si představit sebe jako pracujícího v průmyslu či zemědělství?

Vnímám Vás jako syna svého otce, od školy zabydleného v politice a parlamentu. Uměl byste přežít jako pracující v průmyslu nebo zemědělství. Umíte opustit bublinu parlamentních či senátních poslanců? Proč neinicujete odbourání výhod poslanců - viz poslanci za 1. republiky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Budoucnost Evropské unie se představila: Panoptikum pro otrlé, varuje David

18:25 Budoucnost Evropské unie se představila: Panoptikum pro otrlé, varuje David

Zapomeňte na americké volby, skutečnou globální událostí je slyšení eurokomisařů. I tím bruselský se…