Ve Spojených státech explodovala sociální bomba. Rozbuškou byla smrt černocha George Floyda, jenž se udusil po zákroku policisty. Úpěnlivě prosil o vzduch, ale nedostalo se mu ho. Rozhořčení lidé vyrazili do ulic. Jenže část protestujících sáhla i k rabování, k zapalování obchodů, restaurací a veřejných budov. A k ničení pomníků lidí, kteří sehráli v minulosti Spojených států důležitou roli, ale podle demonstrantů si nezaslouží být připomínáni. Třeba proto, že sami vlastnili několik otroků.
Některé sochy tak šly k zemi buď celé, nebo byly poničeny. Vandalům padla za oběť například socha Kryštofa Kolumba. V Richmondu hodili demonstranti mořeplavcovu sochu do vody. V Bostonu jedné ze soch urazili hlavu.
Podobné nálady se rozšířily dál do světa a londýnský muslimský starosta Sadiq Khan oznámil, že je třeba zhodnotit přínos osobností, které mají v Londýně sochu, a případně některé odstranit.
V Praze levicové aktivistky posprejovaly pomník válečného premiéra Winstona Churchilla a označili muže, bez něhož by se nepodařilo porazit Adolfa Hitlera, za rasistu.
Jenže tím to neskončilo.
Když na sociální sítí Facebook uveřejníte fotografii válečného hrdiny, může se vám stát, že příspěvek bude zablokován jako nevhodný. Své o tom ví publicista Tomáš Jirsa ze serveru Info.cz, který Churchillovu fotku uveřejnil. Brzy přišel trest.
„Nevěřil jsem @AnarcholiberaL, že ho mohl Facebook zablokovat za Churchillovu historickou fotku, tak jsem si ji dal na profilovku jako vtipný protest proti strhávání jeho soch,“ napsal Jirsa na sociální síti Twitter.
Přidal zprávu, ve které mu pracovníci Facebooku sdělili, že kvůli nevhodnému obsahu přistoupili k jeho blokaci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp