„Postava předsedy krymského parlamentu dosazeného do funkce ozbrojenci, který vyzývá cizí moc k vojenskému zásahu na ochranu místních obyvatel, nám bohužel připomíná ty nejchmurnější okamžiky českých dějin – stejně jako rok 1938, tak i rok 1968. V jednom případě to vedlo ke ztrátě naší suverenity a v roce 1938 k rozpadu státu. Česká republika už s ohledem na svou historickou zkušenost proto nemůže v současné situaci mlčet,“ říká Lubomír Zaorálek k situaci, kdy ruská armáda a proruské síly prakticky obsadily ukrajinský poloostrov Krym.
ZDE ParlamentníListy.cz komplexně a vyváženě shrnují situaci na Ukrajině.
Jak se má Česká republika zachovat? Má vyzývat k míru i za cenu, že Ukrajina o Krym přijde? Tak se ptá MF Dnes. „Musíme především vyzývat k tomu, aby se zasedlo k jednacímu stolu. Silová řešení do Evropy 21. století nepatří. Při hledání řešení musíme všichni vycházet z rámce daného mezinárodním právem,“ řekl Zaorálek a odkázal k plnění závazků a povinností pramenících z uzavřených smluv. Připomněl tak smlouvu z roku 1994 uzavřenou v Budapešti, kde USA, Velká Británie a Rusko garantovaly Ukrajině teritoriální integritu v souvislosti se vzdáním se jaderných zbraní Ukrajinou. Tato smlouva podle Zaorálka nemůže zůstat pouhým „cárem papíru“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: dkr