„Já bych raději počkal na ty soudy až po těch zítřejších jednáních,“ řekl Zaorálek. V Ankaře se sejde se svým protějškem Mevlütem Çavusogluem, s premiérem Binalim Yildirimem, s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a s předsedou parlamentu Ismailem Kahramanem. Zásadní pro případ dvojice Čechů by měla být jednání s Çavusogluem.
„My se nesetkáváme s panem ministrem poprvé, myslím, že se známe dobře. Nemyslím si, že by mě něčím turecká strana překvapovala. Ale nechtěl bych nic vyhlašovat. Ani si nemyslím, že jeden den nám pomůže, abychom věci vyřešili. Můžeme je posunout dopředu, ale jestli se to povede, to bych posuzoval až zítra,“ řekl Zaorálek.
Nemyslí si, že by jednání o případu mohl ovlivnit sobotní teroristický útok v Istanbulu, který si vyžádal 44 obětí. K atentátu se přihlásila radikální skupina Sokoli osvobození Kurdistánu (TAK), která má vazby na Stranu kurdských pracujících (PKK). Ta vede přes tři dekády ozbrojený boj za autonomní Kurdistán. Turecko i Evropská unie považují PKK za teroristickou organizaci.
Češi zadržení v listopadu v Turecku podle tamních úřadů patří k milicím syrských Kurdů YPG, které Turecko na rozdíl od Česka považuje za teroristickou organizaci. České ministerstvo zahraničí nemá informace o tom, že by jednání Markéty Všelichové a Miroslava Farkase bylo trestné, a má zájem o jejich vyhoštění do Česka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk