Západ se na nás v roce 1968 vys*al, stejně jako za Mnichova. Prezidenta Zemana by pomluvili, ať by řekl cokoliv. Promlouvají umělci, které na oficiální oslavy nezvou

24.08.2018 8:07 | Zprávy

„Já si myslím, že je to od něj velice rozumné. Protože cokoliv by řekl, stejně by ho zase pomluvili,“ říká ohledně toho, že prezident odmítl veřejně promluvit k 50. výročí okupace Československa, herec Ivan Vyskočil. Nejen na toto téma se pro ParlamentníListy.cz vyjádřil i jeho kolega Jan Kuželka, spisovatel Hynek Klimek a hudební producent Aleš Trdla. Promluvili například o tom, zda je namístě obava, že by se něco podobného jako v srpnu 1968 mohlo opakovat.

Západ se na nás v roce 1968 vys*al, stejně jako za Mnichova. Prezidenta Zemana by pomluvili, ať by řekl cokoliv. Promlouvají umělci, které na oficiální oslavy nezvou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Píseň Modlitba pro Martu se stala symbolem odporu českého národa proti vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968

Odpustit, či neodpustit Rusku, potažmo tehdejšímu Sovětskému svazu? Otázka, která jako mnohé další rozděluje už dlouho český národ.

„No Sovětský svaz už neexistuje, takže mu není co odpouštět,“ říká Ivan Vyskočil a dodává. „Ježíšmarjá, vždyť je to už padesát let. To bychom se nemohli bavit třeba ani s Německem. Už je to prostě za námi. Víte, mě už ani ty dokumenty o tom nebaví. Kolikrát se mě lidi ptají, jestli se na to dívám. No nedívám, já jsem to žil! Byl jsem u toho. Dokonce po mě i stříleli. Kvůli tomu jsem se poprvé i oženil, protože jsem se u jedné krasavice schoval. Ale abych se vrátil k vaší otázce – už je to prostě za námi. Je to padesát let!“

Na to, co se zde dělo v roce 1968, zavzpomínal i Jan Kuželka. Ten také řekl, komu by v této situaci odpustil, a komu ne. „Tak já jsem rok 1968 prožil, a to samozřejmě velice intenzivně. Vojáci tábořili dva měsíce v lese kousek od naší chalupy. V září, když jsem šel na houby, tak mne zatkli. Zavřeli mne do hájovny a zjišťovali, kdo jsem. Když zjistili, že jsem tam opravdu u babičky a u dědečka, tak se mi ten jejich oficír omlouval. Byl přátelský. Šel mi ukázat, kde mají lazaret, polní pekárnu… A protože jsem kvůli nim prošvihl otevírací dobu jediné benzinky v okolí, tak mne i s kanystry benzínu dovezli k babičce,“ vzpomíná Kuželka s tím, že se pak s vojáky vždy při návštěvě babičky potkával.

„Vozil jsem jim z Prahy tiskoviny, které tady vycházely v té době ilegálně. Velitel tanku byl učitel, strašně inteligentní člověk. Víte, to už nebyl ten první proud vojáků jako toho 21. srpna. Tohle už byla normální armáda a nedělali si iluze o tom, že se tady něco dělo. I ten učitel mi sám řekl, že původně vůbec nevěděli, kam jdou. Mysleli si, že jdou do Berlína. Vozil jsem jim z Prahy fotky, co se tam dělo, a oni sami řekli, že je to děs. Že nikdo nepočítal s tím, že něco takového tady bude,“ vypráví Kuželka s tím, že těmhle klukům, kteří nevěděli, kam jdou, by samozřejmě odpustil. „Ale tomu vedení, které je sem poslalo a od kterého to byl strašný kalkul, tak těm bych neodpouštěl,“ dodává herec. 

K této problematice se vyjádřil i spisovatel Hynek Klimek. „No tak potažmo Sovětskému svazu se takovéto věci odpustit nedají. Rusko už bych dnes viděl jinak, to už není Sovětský svaz, částečně už je to jiné.“

Svůj názor řekl i promotér a hudební producent Aleš Trdla. „Nechápu trochu termín odpustit. Je trochu složité toto vše nějak zařadit do správného kontextu. SSSR již neexistuje, tudíž jasně definovaný viník za tento čin, agresi, nese dnes již neexistující subjekt. Rusko je dnes trochu v jiném postavení. Je však pravdou, že asi velká část lidí v Ruské federaci si myslí, že to okupace nebyla a podobně,“ zamýšlí se producent a dodává. „Jenže proč vinit potom jen obyvatele Ruska, vždyť tento vjem mají i jiní, jež žijí ve státech bývalého Sovětského svazu? Podobné symptomy totiž můžeme najít i v Moldávii, ve východní části Ukrajiny, Turkmenistánu apod. Takže jak se tomu postavit, je vlastně pouze náš problém. Nikoli těch ostatních. Ale posilovat v sobě nějakou neustálou nenávist či odpor ke všemu, co je ruské, je velmi stupidní a ukazuje to pak na určitou nevyzrálost našeho národa. Bohužel.“

Opakování srpna 1968?

Někteří lidé mluví hlavně po posledních volbách o obavě ze ztráty demokracie. Ozývají se dokonce hlasy o strachu z toho, aby se podobná situace jako v srpnu 1968 neopakovala.

„To asi vůbec nepřichází v úvahu. No, mohlo by se to vrátit, ale tedy pokud mám nějaké takové informace, tak rozhodně asi ne z Ruska,“ říká Ivan Vyskočil a dodává. „Mimochodem, já nevím, jestli je ta informace správná, ale slyšel jsem, že než tehdy začal Brežněv akci v 68. s vojsky k nám, tak se dotazovali, zda se americká vojska pohnou, když oni budou řešit své věci v jejich zóně. A americká vojska řekla, že se nepohnou, protože oni řešili jiné své zóny, jako třeba Jižní Ameriku. Takže bych řekl, že se na nás vys…li stejně jako v období Mnichova. Opravdu nevím, jestli je ta informace pravá, ale myslím si, že ano. Tehdy se o tom mluvilo. Takže si myslím, že ani jedné velmoci by se nemělo příliš věřit nebo se na ni moc spoléhat. Nejlepší je spoléhat se sám na sebe.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zabili jste 20 milionů lidí. „Děkujeme, doktore Fauci,“ odkrývá film tajnosti covidu

8:00 Zabili jste 20 milionů lidí. „Děkujeme, doktore Fauci,“ odkrývá film tajnosti covidu

Kde se vzalo tvrzení, že je laboratorní původ covidu-19 „jasnou dezinformací“? Na tuto otázku se roz…