Levicová platforma tvrdí, že invaze vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 do Československa znamenala pro naši zemi omezení suverenity na dalších dvaadvacet let. Stejným způsobem lze dle představitelů platformy nahlížet i na postup unijních orgánů vůči Řecku.
Když se řecká vláda vedená levicovou stranou Syriza vzepřela politice drastických úspor a utahování opasků, které díky zděděným dluhům naordinovalo Řecku vedení eurozóny, dostaly prý evropské finanční a politické elity obavu, že se tento odpor k neoliberalismu může rozšířit i do jiných zemí se silnou radikální levicí, zvláště do Španělska, a tak odmítly přistoupit na jakýkoli kompromis nabízený Syrizou, a vnutily Řecku program, který z něho udělal – podle slovenského premiéra Roberta Fica – protektorát eurozóny a stát s omezenou suverenitou.
„Před 47 lety byl pokus Československa vymanit se z vnucovaného systému rozdrcen pod pásy tanků. Pokus Syrizy zůstat v eurozóně, ale splácet dluh, který nevytvořila, způsobem, který by umožnil řeckým občanům žít v důstojných podmínkách, byl smeten bankami a neoliberální evropskou finanční oligarchií,“ nachází platforma historickou paralelu.
Sovětská elita se dle platformy tenkrát obávala o své mocenské postavení. Dnešní evropská bankovní elita se prý zase strachovala o své zisky, které jí zaručují mocenské postavení v Evropské unii. Sovětský svaz již zanikl, Evropská unie by dle platformy měla být reformována, měla by být drasticky omezena moc velkých bankéřů a evropští občané by měli mít možnost demokraticky rozhodovat o svých osudech.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luš