Zatýkání na univerzitách v USA. Kdo mohl stát za eskalací? Podezření

05.05.2024 7:45 | Zprávy

Na amerických univerzitách dál houstne atmosféra. Došlo to tak daleko, že newyorská policie zatkla profesora, který se věnuje studiu monster a jejich vlivu na společnost. Server USA Today k tomu napsal, že profesor netušil, že u jeho dveří zaklepe „kulturní monstrum“, konkrétně newyorská policie (NYPD). Média naznačila, že existuje spojení mezi demonstranty z univerzit a mužem zatčeným a odsouzeným za terorismus na federální úrovni. V 90. letech 20. století.

Zatýkání na univerzitách v USA. Kdo mohl stát za eskalací? Podezření
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka USA

V kampusech amerických univerzit přituhuje. Server USA Today upozornil na počínání newyorské policie, která zatkla profesora Kolumbijské univerzity Gregoryho Pflugfeldera. Zadržela ho u něj doma. Prý jen proto, že se snažil dokumentovat práci newyorské policie. „Nevěděl to, ale u jeho dveří se brzy objeví kulturní monstrum,“ uvedl server.

Před pár dny vyšel 64letý profesor Pflugfelder před svůj dům a nestačil se divit. Dům se nachází mimo kampus přes ulici od univerzity. Profesor prý chtěl nahrát na iPhone video se stovkami policistů, kteří reagují na protesty univerzitních studentů proti izraelské válce v Gaze. A o patnáct minut později ho NYPD zatkla. Newyorské policejní oddělení zařadilo profesora mezi 112 lidí zatčených na univerzitě. Server USA Today však podotkl, že Pflugfelder nebyl na akademické půdě. „Určitě jsem pro nikoho nepředstavoval žádné nebezpečí," řekl USA Today profesor. „Stál jsem doslova na ulici a nikoho jsem neblokoval.“ Přesto skončil ve vazební cele. Jako jeden z mnoha dalších.

Demonstranti protestující na kampusech amerických univerzit mávají palestinskými vlajkami a žádají, aby univerzity ukončily spolupráci s Izraelem, případně s izraelskými aktéry. Protože Izraelci z jejich pohledu páchají v pásmu Gazy strašné věci, když odpovídají na teroristický útok palestinského hnutí Hamás na území Izraele ze 7. října.

Kolumbijská univerzita předala otázky ohledně profesorova zatčení newyorské policii. Ani NYPD, ani kancelář starosty New Yorku Erica Adamse nereagovala na e-mailové žádosti z USA Today. Starosta Adams řekl, že policie jednala profesionálně při hromadném zatýkání na univerzitních kampusech, což zahrnovalo i to, že policie používala vozidlo SWAT ke vstupu do Hamilton Hall, okupované budovy Kolumbijské univerzity.

Profesor se protestů studentů neúčastnil, ale také se prý netajil sympatiemi k těm, kteří kritizují Izrael za vedení války s teroristy z palestinského hnutí Hamás. Podpořil právo studentů demonstrovat. Napsal dopis prezidentovi Kolumbijské univerzity Minouche Shafikovi, který požádal newyorskou policii, aby na tábor v kampusu reagovala. „Naléhavě vás žádám, abyste historickou chybu, kterou jste udělal, nezhoršoval tím, že ji budete opakovat,“ napsal 23. dubna.

O týden později, v úterý, popsal situaci listu USA Today; cítil, že se historie bude psát znovu, a chtěl to zdokumentovat. Vyšel ze svého činžovního domu, aby nahrál video na svůj iPhone. A skončil v poutech. Starosta je však přesvědčen, že policie postupovala správně. „Policie NYPD zajistila, že operace byla organizovaná, klidná a nedošlo k žádným zraněním nebo násilným střetům," řekl Adams novinářům ve středu, den po zatčení.

Ale Jennvine Wongová, dohlížející právník v projektu neziskové společnosti Legal Aid Society na odpovědnost policistů, řekla, že Pflugfelderovo zatčení vyvolává otázky, zda NYPD spíše zbytečně neeskalovala další napětí. „Obecně řečeno, stále existuje právo prvního dodatku ústavy (na svobodu vyjadřování) na pořízení záznamu na veřejnosti, pokud to nezasahuje do policie.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

válka v Izraeli

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mohli to zablokovat. Neudělali vůbec nic.“ Macinka se neudržel, když došlo na Fialu v Bruselu

20:30 „Mohli to zablokovat. Neudělali vůbec nic.“ Macinka se neudržel, když došlo na Fialu v Bruselu

V podcastu Datarun moderovaném komentátorem Thomasem Kulidakisem usedl předseda Motoristů sobě Petr …