Zavírači zapláčou: Drtivé srovnání mrtvých na covid. Důležité

17.11.2021 11:03 | Ze sítí

I kvůli včerejším rekordním číslům Českem začínají znít zmínky o lockdownu. Lockdowny v Evropě zavedla při epidemii řada zemí. Až na Švédsko, které má zatím dle statistik na 100 tisíc obyvatel mnohem méně mrtvých než ti, kdo úporně zavírali. Autor této strategie, Anders Tegnell řekl pro Financial Times: „Nejsme nejlepší, ale rozhodně nejsme nejhorší.“ A dodal: „O čem se nevede diskuse, je, co skutečně pomohlo. Tomu zatím nerozumíme. Některá opatření někde fungují, ale nějaké zřejmé pravidlo je z toho těžké vyvodit.“

Zavírači zapláčou: Drtivé srovnání mrtvých na covid. Důležité
Foto: repro Wikipedia
Popisek: Švédský epidemiolog Úřadu pro veřejné zdraví Anders Tegnell

Včerejší výsledky testování z Ministerstva zdravotnictví hovoří o 22 479 nově pozitivních s covidem-19 a z některých koutů už se ozývá volání po lockdownu, například od ředitele Ústavu molekulární a translační medicíny v Olomouci, Mariána Hajdúcha, který mluví o „omezení kontaktů“.

Ovšem účinnost lockdownů jakožto prevence dalších úmrtí není z hlediska statistiky nic moc. Nejhorší situace je v jihoamerickém Peru, které má dle statistik univerzity Johna Hopkinse v USA nejhorší poměr smrtí s covidem na sto tisíc obyvatel, a to 617,25. Jak si povšiml například deník Wall Street Journal, Peru mělo přikázáno jeden z nejtvrdších lockdownů, ale přesto si epidemie vyžádala řadu obětí.

Česko, které bylo v lockdownu také několikrát, je ve statistikách na nepříliš lichotivém devátém místě, s 295,61 mrtvými na 100 tisíc obyvatel. Dále jsou ve statistikách další země, jež měly svého času tvrdý lockdown, jako je Belgie nebo Francie či Itálie. Belgie má 229,91 mrtvých na 100 tisíc obyvatel, Francie 177,72, Itálie 220,27.

Španělsko, kterým se Marián Hajdúch v rozhovoru pro ČRo oháněl jako příkladem vzorného zavedení opatření, má 186,33 mrtvých na 100 tisíc obyvatel. „Naprosto všude byly roušky a respirátory, neexistovalo, že by někdo třeba v obchodním domě neměl roušku, nebo ji měl pod nosem. Taková osoba by byla okamžitě vykázána,“ svěřil se o svou zkušenost z Barcelony.

V Evropě je ovšem země, která k lockdownu nikdy nepřistoupila. A to Švédsko. Pokud jde o počet úmrtí s koronavirem, Švédsko vede nad všemi výše zmíněnými s počtem 146,63 mrtvých na 100 tisíc obyvatel. V absolutních číslech je počet mrtvých s koronavirem poloviční oproti Česku, 15 094. Pokud jde o očkování, Švédsko má očkovaných necelých sedm milionů lidí, 67,3 % veškeré populace.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: kas

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

F-35 vyletí jen s americkými kódy? Bez omezení, tvrdí ministerstvo. Ale ptali jsme se dál

4:43 F-35 vyletí jen s americkými kódy? Bez omezení, tvrdí ministerstvo. Ale ptali jsme se dál

„Ta letadla tady ještě nejsou a kdo ví, jestli tady někdy budou. To je na delší debatu, ale podle mě…