Zavřel hospodu, co vzdorovala covidu. Nenechá to jen tak: Revoluční výbor. Vládo, těš se

05.10.2022 13:45 | Rozhovor

Přežila covid i boj proti vládním opatřením. Nyní ale zavírá. Náklady na elektrickou energii stouply do takové výše, že podnikatel Jakub Olbert musí restauraci Šeberák zavřít. Nehodlá podle svých slov páchat sebevraždu zadlužováním nebo prodejem svého majetku. Zakladatel iniciativy Chcípl PES má také varování pro vládu: Formuje se protestní síla.

Zavřel hospodu, co vzdorovala covidu. Nenechá to jen tak: Revoluční výbor. Vládo, těš se
Foto: Radim Panenka
Popisek: Policisté střežící vchod do restaurace Šeberák, která odmítla ve 20 hodin zavřít

Restaurace Šeberák fungovala i v době, kdy vládní opatření kvůli koronaviru provoz zakazovala. Nyní už jsou náklady neudržitelné: „Na jednu stranu je to smutné, ale ne definitivní. Zavřeme zatím do března, nebo dokud vláda nebude chtít znovu omezovat svobodu podnikání. Je to hloupé v tom, že postavit se tomu je pro podnikatele tak trochu sebevražda. Musejí se zadlužovat, utrácet vlastní úspory, prodávat své věci… a stavět se k tomu tímto způsobem je proti zdravému rozumu, proto jsme se rozhodli zavřít,“ vysvětlil pro ParlamentníListy.cz. 

Olbert uvedl, že provoz restaurace, který je založen na elektrické energii, neboť k budově nevede plyn, si v počátku vyžádal asi 40 tisíc korun měsíčně za elektřinu. Nyní se částka vyšplhala na 180 tisíc korun. „Dodavatel tvrdí, že to bude od příštího roku zase víc. Největším nákladem jsou mzdy, ale hned potom energie, a pokud činí jen energie 200 tisíc měsíčně, když tržby máme okolo 300 - 400 tisíc, pak budeme měsíčně v minusu 100 - 150 tisíc,“ sdělil provozovatel. Sám by pár měsíců vydržel, kdyby měl jistotu, že se situace za dva měsíce změní: „Ale ve chvíli, kdy je světlo na konci tunelu v nedohlednu, musíme počkat na jaro, kdy tržby rostou. Pak si můžeme dovolit platit 180 tisíc korun za energie. Plyn u nás bohužel není, musíme na elektřině i vařit a přípojka je daleko, stálo by to statisíce,“ popsal Jakub Olbert. 

Nešťastné zastropování

Domnívá se navíc, že současná vláda je ještě horší než vláda předchozí. „Ve chvíli, kdy sáhne na ústavní práva, tak i kdybych tam měl stát sám a vařit jen párky v rohlíku, budu mít otevřeno. Jde o symbol odporu proti lámání Ústavy, právního pořádku. Pokud ne, tak se sejdeme v březnu. Přečkáme zimu a pevně doufám, že to pokryje naše hlavní společnost na dekorace a scénografii,“ řekl podnikatel. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: red

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Igor Chaun: Směřujeme k policejnímu státu

6:44 Igor Chaun: Směřujeme k policejnímu státu

Policejní stát? Jeden z listopadových studentských vůdců, Igor Chaun, varuje před postupným zavádění…