Zbavit se dolaru: Už se to řeší. Bez Američanů

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

21.08.2023 8:35 | Analýza

Válka na Ukrajině by mohla otřást základy světového obchodu. Sankce a používání dolaru jako zbraně vedou k tomu, že členové uskupení BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika) uvažují o tom, že by vytvořili vlastní rezervní měnu a odpoutali by se tak od závislosti na USA. Tento nápad není zdaleka nový. Ale je zde řada nových důkazů o tom, že by to tentokrát mohli členové myslet vážně. Pro USA by každopádně konec dolaru jako světové rezervní měny nedopadl dobře.

Zbavit se dolaru: Už se to řeší. Bez Američanů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dolary, ilustrační foto

V souvislosti s válkou na Ukrajině se o Rusku říká a Rusko to ani nijak nerozporuje, že cílem je mimo jiné změnit světové poměry. Tou asi nejvýznamnější změnou by byl konec dolaru tzv. dedolarizace. Tato myšlenka zde byla již před ruskou invazí na Ukrajinu, ovšem se sankcemi uvalenými na ruský majatetek nabrala na síle. Spekuluje se, že by země uskupení BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika, nicméně adeptů na členství je více – pozn. red.) mohly vytvořit svou vlastní měnu, kterou by dolar nahradily.

Toto téma bude nepochybně tématem setkání, které začíná už zítra. Jak píše americký podnikatel a znalec buddhismu Michael Roach, tlak na vytvoření nové měny vzrůstá, protože dolar začíná být používán jako zbraň při sankcích a také v obchodu. Dominance dolaru trvá od konce druhé světové války, ze které vzešly USA jako vítěz. Pomáhá tomu, že Saúdská Arábie svolila k tomu, že OPEC bude cenu ropy uvádět v dolarech a kdo chce ropu kupovat, ten ji musí v dolarech platit, což zvyšuje poptávku po měně. Za to je USA vojensky chráněna.

Nicméně, dohodu o vojenské spolupráci podepsala Saúdská Arábie v roce 2021 také s Ruskem. Na Světovém ekonomickém fóru také saúdský ministr financí Mohamed Al Džadan prohlásil: „Nemáme problém se bavit o tom, v jaké měně budeme obchodovat, jestli to bude dolar, euro nebo saúdský rijál. Nemyslím, že budeme odbývat nebo vylučovat jakoukoliv diskusi, která pomůže světovému obchodu.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Šebesta

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Fandím BRICSu..., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseruský medvěd , 21.08.2023 9:48:32
To, co vyváděla Světová banka a MMF s těmi dolary, to už bylo k uzoufání. Stačilo mi jen vysvětlení toho, jak uměle jsou zadluženy země Třetího světa a za pomoci těchto dvou nenažraných organizací jsou donuceny na úrodných půdách místo potravin pro sebe pěstovat plodiny pro "civilizovaný svět"... A potraviny pro vlastní jídlo jim pak za úvěrové peníze "darují" ti, kteří mají přebytky. Takže dluh zůstane a v potravinách jsou odkázáni na milost a nemilost Západu... To samé ten Niger nyní. Ti by si mohli žít bez jakýchkoli problémů z uranu a zlata. Ale to okupují Francie a USA (které tam, jaká náhodička, mají vojenské základny). A cena uranu je asi 130 USD za tunu, ovšem Nigeru jako státu platí Frantíci 12 USD za tunu. Fandím těm plukovníkům tam. Zatím se drží, i když nějaká ta západoafrická unie pod vedením USA a Francie je chce napadnout, už se domluvili i na datu přepadení. Za Niger se ovšem postavilo Mali a Burkina, a snad i Rusko (patrně i Čína) prohlásilo, že nedopustí, aby z Nigeru udělali druhou Libyi.... Snad se bude i tento problém řešit na BRICSu...

|  11 |  0

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…