„Dovolte mi, abych se na vás, jako člen Rady České televize, veřejně obrátil s naléhavou výzvou k řešení kritické situace v Radě ČT, za které dochází k nezákonnému jednání a protiprávním postupům konkrétních členů rady a ve svém důsledku k ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. V této souvislosti vás žádám o odvolání Ing. Hany Lipovské, Ph.D., z veřejné funkce člena Rady České televize,“ žádá úvodem svého dopisu, s odkazem na zákon č. 483/1991 Sb. Šarapatka. Podle jeho slov se volba ekonomky Hany Lipovské ukazuje jako krajně nezodpovědná a v protikladu k uvedené právní normě, jež mimo jiné v paragrafu 5 vymezuje střet zájmů Rady České televize. „Hana Lipovská zákon flagrantně porušuje,“ míní Šarapatka.
Ustanovení zákona porušila Lipovská 28. srpna 2020, když část členů Rady ČT elektronicky obeslala výčtem svých požadavků na dozorčí komisi. „S jasně deklarovaným cílem získat u konkrétních pořadů České televize srovnání primárního a průběžného rozpočtu, detailní náklady na úrovni faktur, scénář pořadu, rozpočet pořadu, úplný natáčecí plán, smlouvy o dílo s autory pořadu, seznam interních a externích objednávek, kopie daňových podkladů při nákupu za hotové, honorářové vyúčtování, došlé faktury, dohodu o výrobě a další doklady o technickém a právním zajištění výroby,“ píše Šarapatka a uvádí i to, o jaké šlo pořady – třikrát šlo o pořad Fokus Václava Moravce, jednou o pořad Reportéři ČT.
„K porušení paragrafu 5 odst. 2 zákona o České televizi radní Ing. Hanou Lipovskou, Ph.D., došlo zejména u dílu pořadu Reportérů ČT s názvem Historie na přání. Jejímu zájmu o detailní výrobní a další náklady tohoto pořadu totiž předcházela její ústní konfrontace nad obsahem reportáže se šéfredaktorem publicistiky ČT Mgr. Markem Wollnerem a ředitelem zpravodajství PhDr. Zdeňkem Šámalem. Konfrontace vyústila ze strany radní Lipovské v až nepřijatelnou formu výslechu obou vedoucích pracovníků ČT, s protiprávním přesahem dotazů do interní agendy a personálií redakce zpravodajství a publicistiky ČT, zcela mimo zákonné kompetence člena Rady ČT. V inkriminované kauze Lidice, kterou reportáž ‚Historie na přání‘ zpracovala a ve které neshledala pochybení jak Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, tak předchozí Rada České televize ani Etický panel ČT, se angažovala blízká spolupracovnice radní Hany Lipovské, prezidentka Institutu svobody a demokracie Ing. Jana Bobošíková,“ uvádí Šarapatka s tím, že Bobošíková je také aktérkou reportáže.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef