Že umělci nemají peníze? V Národním divadle dali přes 7 500 000 korun za grafické návrhy samolepek nebo plakátů

19.08.2019 17:46 | Zprávy

KAM JDOU VEŘEJNÉ PENÍZE Před časem jsme přinesli informaci o zajímavé smlouvě mezi Národním divadlem a Plzeňským Prazdrojem, který má například zajistit při reprezentativních příležitostech a při služebních jednáních ředitele a vedení ND podávání piva Pilsner Urquell. Nyní naše redakce obdržela další pozoruhodné smlouvy. Týkají se spolupráce mezi ND a grafickým studiem Formata. Ve smlouvách je předmětem zajištění grafických prací pro Národní divadlo v období od letošního července do června příštího roku. Hodnota smlouvy je přitom nezanedbatelných 2 090 456,50 koruny. To byl ale jenom začátek.

Že umělci nemají peníze? V Národním divadle dali přes 7 500 000 korun za grafické návrhy samolepek nebo plakátů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova Národního divadla

„Předmětem smlouvy je závazek zhotovitele provádět po dobu trvání smlouvy na svůj náklad a nebezpečí pro objednatele dílo spočívající v zajištění grafických prací pro tisk propagačních materiálů Národního divadla na období červenec 2019–červen 2020, tj. jedné divadelní sezóny,“ stojí ve smlouvě, kterou mají ParlamentníListy.cz k dispozici přímo od zdrojů z ND. 

A co přesně bude grafické studio pro Národní divadlo dělat? Například jde o inscenační plakát, samolepky, billboard, různé formy plakátů, inscenační markýzu, letáky, pohledy, kalendáře nebo programy k jednotlivým představením. V přepočtu částka vychází na více než 174 tisíc korun měsíčně. V příloze smlouvy, kterou máme k dispozici, je i tabulka s přesnými částkami za jednotlivou práci, sumy jsou ovšem začerněné.

„Platy umělců v našem divadle jsou v průměru kolem 28 tisíc hrubého, když tam přidáte i různé bonusy. Nám přišla ta smlouva dost zarážející, že se platí víc externí grafik než ti, kteří ND obětovali tolik roků,“ sdělil redakci zdroj, který si z obavy o mstu nepřál být jmenován. „Je to tak, že když se ozvete, máte problém. Takže o řadě investic pana Buriana se ví, ale hlasitě mlčí,“ dodal ještě k atmosféře v uměleckém svatostánku republiky.

Na názor, zda je cena za grafiku adekvátní, jsme se zeptali v desítce grafických center.

„Na první pohled se zdá být cena vysoká, ale když jsem viděl, co všechno pod ni spadá, tak už mi tak vysoká nepřijde. Myslím si, že by se asi šlo domluvit na ceně o něco nižší, řekněme 1,6 milionu jako cena za balíček všech položek. Po pravdě to ale není velká úspora. Ta nicméně může mít vliv na kvalitu odvedené práce. Když budou grafici mít limitovaný čas a rozpočet na práci, tak do ní nebudou dávat tolik svoje srdce. Cena je jedna věc. To, jak je ND spokojeno s prací agentury a kvalitou výstupu, je druhá. Na tuto zakázku – smlouvu musí být pohlíženo z obou. Vždycky se najde někdo, kdo to udělá levněji, ale s cenou může klesat i kvalita. U ND by kvalita měla být co nejvyšší, už z principu,“ přišla odpověď z jednoho grafického studia v centru Prahy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: B. Richterová a T. A. Nový

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pro Seznam i pro Foltýna. Další spojka Strakovky do médií

10:19 Pro Seznam i pro Foltýna. Další spojka Strakovky do médií

Prorůstání státní moci se sdělovacími prostředky čím dál víc znepokojuje veřejnost. Poté, co média u…