Evropská unie má velké plány se zezelenáním zdejší ekonomiky. Jenže nejen EU. Své zelené plány mají také Číňané a Američané. Ekonomka Ilona Švihlíková k tomu v textu pro MF Dnes poznamenala, že tato snaha povede k růstu cen celé řady komodit, např. mědi, která hraje zásadní roli při výrobě elektromobilů. A čím víc bude EU se svou zelenou proměnou ekonomiky spěchat, tím vyšší ekonomické tlaky to podle Švihlíkové vyvolá. Důrazně upozornila, že lidé nesmí zapomínat na to, že energetická závislost světa na fosilních palivech se budovala po stovky let a nelze ji odstranit jako mávnutím kouzelného proutku.
„Potřebujeme více promyšlenosti, více analýz, které se budou podrobně zaobírat dopady na evropské domácnosti, firmy a regiony. Velké restrukturalizace, pokud mají být úspěšné, musejí být řízené, jinak je smete vlna sociálního odporu. Stejně tak je třeba se držet oběma nohama na zemi a uvědomit si, že zelená tranzice neznamená odchod od ošklivého fosilního světa do světa, v němž je vše ekologické. Výroba hliníku či těžba mědi nebo kobaltu není zrovna procházka zeleným rájem, i když se odehrává mimo evropský dvorek,“ upozornila Švihlíková.
Nakonec dodala, že nesleduje nic menšího, než střet dvou náboženství - střet zeleného náboženství s náboženstvím volného trhu. Oběťmi tohoto střetu jsou teď podle ekonomky obyčejní občané EU.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.