Oznámila to Zemanova mluvčí Hana Burianová. Premiér Jiří Rusnok se osobně zúčastní vzpomínkového aktu k výročí 17. listopadu 1939 u Hlávkovy koleje a položí kytici k pamětní desce 17. listopadu 1989 na Národní třídě.
Zeman se kvůli poranění kolena léčí na zámku ve středočeských Lánech. K pamětní desce studenta Jana Opletala před budovou Hlávkovy koleje za něj proto věnec položí ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt. V ruzyňských kasárnách uctí památku obětí ředitelka Odboru spisové a archivní služby prezidentské kanceláře Libuše Benešová. "Na Národní třídu k památníku listopadových událostí položí květinu se stuhou prezidenta republiky Vratislav Mynář, vedoucí Kanceláře prezidenta republiky," uvedla Burianová.
Rusnok položí květiny
Oba předchozí prezidenti, Václav Havel i Václav Klaus, se akcí k 17. listopadu pravidelně účastnili, výjimkou byly zdravotní důvody. Havel, který jako československá hlava státu zavedl tradici kladení věnce na Národní třídě, tak chyběl kvůli viróze a zápalu plic v letech 1996 a 1997, naposledy pak položil květiny u památníku rok před smrtí, v listopadu 2010. Václav Klaus se nezúčastnil žádné ze vzpomínkových akcí pouze v roce 2008, " odpočíval po náročném programu z minulých dnů", zdůvodnil to tehdy jeho mluvčí, podle kterého se také Klaus připravoval na jednání Ústavního soudu o Lisabonské smlouvě.
Rusnok se v neděli zúčastní pietních aktů u Hlávkovy koleje a na Národní třídě. Na obou místech položí květiny. Na Národní třídě ještě před ním uctí památku 17. listopadu 1989 sociální demokraté v čele se svým předsedou Bohuslavem Sobotkou. Ke stejnému památníku zhruba v poledne přijde někdejší šéfka Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS). Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg oslaví 17. listopad v Bratislavě, uvedla mluvčí TOP 09 Martina Týblová. Lídr KDU-ČSL Pavel Bělobrádek zapálí svíčku na Národní třídě.
Členové etické komise České republiky, která je zřízena při Úřadu vlády, společně se zástupci Konfederace politických vězňů uctí Den boje za svobodu a demokracii položením věnců u památníku Obětí komunismu na Újezdu a poté na Václavském náměstí.
Podoba oslav 17. listopadu, který se stal státním svátkem až v roce 2000, se během let proměňovala, velké akce se konaly zejména u příležitosti kulatých výročí. V roce 1990 například Havel hostil v Praze tehdejšího amerického prezidenta George Bushe, který od něj pak v roce 1999 spolu s dalšími státníky (Michailem Gorbačovem, Helmutem Kohlem, Lechem Walseou nebo Margaret Thatcherovou) převzal Řád bílého lva. Rozsáhlé oslavy 17. listopadu, ve kterých hrál velkou roli exprezident Havel, se konaly i v roce 2009.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jno, čtk