Před několika dny se poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD) dostal do křížku s organizátory pietního aktu v Lidicích, kde si stovky lidí připomněly 77 let od vyhlazení obce nacisty, jelikož s „Nočními vlky“ dorazil na motorce uctít památku obětí německého nacismu a na svých vestách měli nápisy v azbuce. Nebylo jim tak dovoleno vyjádřit úctu padlým, s čímž prezident nesouhlasí. „Noční vlci projíždějí Evropu a končí v Berlíně, oslavují vítězství nad nacistickým Německem. Jestli se zastavili i v Lidicích, je třeba jim za to poděkovat, nezávisle na tom, jaké nápisy na sobě měli,“ zhrozil se prezident nad přístupem pořadatelů.
Tento týden také došlo na setkání německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Oba se shodli, že je třeba normalizovat vztahy s Ruskem. „Oba poznali, že sankce nezapůsobily ani na ruskou ekonomiku, ani na ruskou politiku tolik, aby se podstatně změnily,“ prozradil Zeman, jak si vysvětluje, že Merkelová a Macron v této věci změnili přístup. „Když sankce nemají účinek, je třeba je zrušit,“ podotkl prezident.
Své řekl k faktu, že Sněmovna přes veto Senátu prosadila vznik Národní sportovní agentury, která má převzít od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy sportovní agendu včetně dotací. Prezident to jedině vítá a je ochoten to stvrdit svým podpisem. „V rámci ministerstva školství byl sport přece jen poněkud popelkou a hrál druhé housle, budu přát Hniličkovi, aby se mu dařilo,“ řekl a vyzval Soukupa, aby Národní sportovní agenturu nekritizoval a počkal nejdříve, jaké bude mít agentura výsledky.
Soukup pak jako další nadhodil, že generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral uvedl, že by chtěl vyšší koncesionářský poplatek, a připomněl, že to samé říkala i Česká televize. Jak je jeho zvykem, rovnou spočítal, že těmto institucím z reklam a z peněz od českých daňových poplatníků jde do kapsy 10 miliard korun. „Pokud skutečně zákon nařizuje platit koncesionářské poplatky, bylo by dobré jej zrušit, je to proti tržnímu prostředí,“ míní prezident.
Zmínil, že by to v České televizi a v Českém rozhlasu mohlo fungovat jako v České tiskové kanceláři. „ČTK je zisková a neplatíme jí žádné koncesionářské poplatky. Je objektivní, protože informuje, a nehodnotí. Ať i ostatní instituce tohoto typu najdu schopné vedení a mají dobrou komerční politiku. Ať si také obstarají kvalitní informace a nebudou potřebovat haldy komentátorů, kteří naopak informace jen hodnotí,“ navrhl prezident.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab