Paní Morávková pracovala jako noční vrátná a podle informací serveru Info.cz většinu své pracovní doby i svého volného času věnovala šíření ruské propagandy v Česku. Kolegové si z ní kvůli tomu na pracovišti tropili žerty.
„Vedoucí mi třeba nadepsala obálku s výplatou jako ‚Odměna od Putina‘. Když mi zapomněli říct, kde je školení, bavili se tím, že mě Putin bude navigovat přes satelit. Později ovšem vedoucí nějak znejistěla a zakázala mi používat služební počítač. Prý kdyby se něco stalo, bude tam jejich IP adresa. Ta tam ovšem byla dál. Kolega nacista, který měl podmínku za šíření nacistické propagandy, mi tajně každou směnu se smíchem, že půjdu sedět dříve než on, ochotně přepichoval kabel,“ popsala dáma své zkušenosti.
A co ji vlastně vedlo k tomu, že pracovala ve prospěch Ruska? Pochází prý z komunistické rodiny, k Rusku měla vždycky blízko a sociální sítě prý pojala jako zbrań v nové studené válce. Zdůraznila však, že nedostávala ani pokyny, ani peníze z Kremlu. Byla prý v kontaktu jen s Rusy žijícími v Česku. Ale ti měli její aktivitu zneužít k verbování dobrovolníků na Donbas na válku proti centrální ukrajinské vládě v Kyjevě. Názorově stála proti Západu a chtěla dát jasně najevo, že stojí proti NATO. Severoatlantickou alianci chápala jako nepřítele. Ale dnes své počínání zlehčuje.
„Celé moje počínání byla spíše recese, švejkovina. I když na druhou stranu, nutno vzít v potaz, že právě na legraci utáhnete mnoho lidí. A nejsou-li názorově vyhranění, zcela nenásilně je přesvědčíte, že jim předkládáte pravdu. Lidé tráví na facebooku svůj volný čas, nehledají fakta, chtějí se jen zasmát a ujistit se, že mají pravdu. A o tom to celé bylo,“ podotkla.
Za jeden ze svých cílů si vybrala i někdejšího spolupracovníka think-tanku Evropské hodnoty Romana Mácu. „Agenti! Přišel náš čas! Čím více nás bude, tím větší šance, že si Máca pozvrací svůj služební Apple a my jim tak způsobíme první válečné ztráty! Vpřed!“ napsala Morávková na facebook a do komentářů přidala odkaz na Mácův profil.
Fakta nebyla pro paní Morávkovou nijak důležitá. Podstatné bylo vykreslit Rusko jako ráj na zemi a NATO jako strašlivého nepřítele. „Fakta jsem nepotřebovala. Pracovala jsem s emocemi. Debatám, ve kterých je třeba znát fakta, jsem se vyhýbala. Zpravodajstvím pro mě byly statusy přátel a informace jsem si dohledávala jen do té míry, abych na událost dokázala vymyslet vtip, a ani to nebylo většinou potřeba. Psala jsem, co si lidé přáli slyšet a čemu se zasmáli,“ vysvětluje.
A nabádat své stoupence k volbě komunistů nebo SPD Tomia Okamury. „Čas voleb byl pro nás důležitý. Status, který měl lidi podpořit ke správné volbě, jsem záměrně publikovala v čase, kdy se vyráželo k volebním urnám,“ uvedla Morávková.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp