„Zastupuji zde jako viceprezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů a také jako prezident Zaměstnavatelský svaz důlního a naftového průmyslu. Musím zde nejprve zdůraznit, že termín konce uhlí 2033 je pro nás obrovským překvapením. V původním návrhu Programu vlády byl termín 2038. Překvapivá změna termínu nebyla s námi konzultována a nebyla s námi projednána,“ poznamenal v řeči prezident svazu.
„Pro termín 2038 měla minulá vláda tzv. Uhelnou komisi po vzoru Německa, vedenou dvěma ministry. Ta stanovila po 2 letech odborné práce jako optimální rok 2038. Už tento termín nutil naše subjekty odepsat (vytvořit opravené položky v účetnictví) v řádu 60 % základního jmění. Naše odvětví se rázem dostalo do účetní ztráty v rozsahu výrazně přes 10 miliard korun,“ dodal.
„V Německu, se stejným termínem 2038, uhelné regiony 20 miliard eur. Ale odškodněny, nejen za ty vynucené odpisy majetku, jsou tam i firmy RWE 2,6 miliardy eur a LEAG 1,75 miliardy eur. Dohromady to dělá přes 100 miliard korun. Německý hnědouhelný průmysl je asi 3–4x větší než náš (107 mt versus 30 mt),“ řekl.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef