Zhroucení Česka. Včera vyslechl Fiala, dnes veřejně: Expert tvrdě

19.01.2022 13:41 | Ze sítí

Prezident Zaměstnavatelského svazu důlního a naftového průmyslu a viceprezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů v úterý vystoupil na první tripartitě s novou vládou. Varoval před rizikem, které odvětví, jež zajišťuje právě teď 45,05 procenta elektřiny a více než 50 procent tepla, způsobuje vysoká cena povolenky (80 eur za tunu) a cena plynu, kterou ČR nemá šanci ovlivnit. Ve středu odborářský lídr projev, kterým oslovil Vládu ČR, publikoval veřejně.

Zhroucení Česka. Včera vyslechl Fiala, dnes veřejně: Expert tvrdě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Okraj uhelné pánve

„Zastupuji zde jako viceprezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů a také jako prezident Zaměstnavatelský svaz důlního a naftového průmyslu. Musím zde nejprve zdůraznit, že termín konce uhlí 2033 je pro nás obrovským překvapením. V původním návrhu Programu vlády byl termín 2038. Překvapivá změna termínu nebyla s námi konzultována a nebyla s námi projednána,“ poznamenal v řeči prezident svazu.

„Pro termín 2038 měla minulá vláda tzv. Uhelnou komisi po vzoru Německa, vedenou dvěma ministry. Ta stanovila po 2 letech odborné práce jako optimální rok 2038. Už tento termín nutil naše subjekty odepsat (vytvořit opravené položky v účetnictví) v řádu 60 % základního jmění. Naše odvětví se rázem dostalo do účetní ztráty v rozsahu výrazně přes 10 miliard korun,“ dodal.

„V Německu, se stejným termínem 2038, uhelné regiony 20 miliard eur. Ale odškodněny, nejen za ty vynucené odpisy majetku, jsou tam i firmy RWE 2,6 miliardy eur a LEAG 1,75 miliardy eur. Dohromady to dělá přes 100 miliard korun. Německý hnědouhelný průmysl je asi 3–4x větší než náš (107 mt versus 30 mt),“ řekl.

„U nás jsou uhelné regiony odkázány jen na tzv. EU Just Transition Fund, který je směšný a fakticky nespravedlivý. Pro ČR EU JTF nabízí za 7 let pouze mizerných 40 miliard korun. Zatímco jen roční obraty našich uhelných firem, z nichž mnoho stovek milionů zůstává v podobě mezd a zakázek v regionech, byly také 40 miliard. Opakuji, každý rok 40 miliard oproti 40 miliard za 7 let. Na jednání odškodnění firem za ztrátu 60% hodnoty kvůli vynucenému zkrácení životnosti u nás ještě ani nedošlo. Chceme o tom jednat,“ míní.

„Nyní je tady další, nové – a zjevně čistě politicky motivované zkrácení životnosti hnědouhelných dolů s termínem 2033. To dopadne na uhelné strukturálně postižené regiony a dopadne také na tamní firmy, které jsou zde významnými zaměstnavateli. Budou muset odepsat na 60 %, ale řádově 80–90 % své hodnoty a z účetní ztráty už nevyjdou. Nevytvoří, při zkrácení svého fungování, ani příslušné fondy ani rezervu na sanace a rekultivace. O tom musíme s odpovědnými ministry jednat. Co je však ještě horší, protože jde o budoucnost, máme zde novoroční Taxonomii EU. Jsem roky prezident EURACOAL v Bruselu (Evropská asociace pro černé a hnědé uhlí) a s touto bruselskou asociací Evropská komise Taxonomii EU neprojednala. Je zjevné, a první nadšené reakce vlády i některých zástupců průmyslu v ČR to potvrzují, že ani s nikým z ČR Evropská komise obsah a hlavně podrobné podmínky Taxonomie před jejich publikací ve Financial Times neprojednala. Víme z Bruselu, že s německou a francouzskou vládou – ANO,“ podotkl.

„Taxonomie se týká nových investic do energetiky. Mohu zde za celý náš průmysl prohlásit, že po lekcích, které jsme od Evropské komise a také od české vlády v minulých letech dostali, nebude nikdo do nových plynových zdrojů, bez jasné státní garance, investovat. Bez nových flexibilních a na počasí nezávislých zdrojů se česká energetika po vynuceném ukončení využívání uhlí zhroutí. O tom, prosím, včas jednejme,“ zakončil s pozdravem Zdař bůh svůj projev.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

náměstci

Dobrý den, nemyslíte, že není problém jen v počtu náměstků, ale celkově? Nač potřebujeme tolik ministrů, ale třeba i zákonodárců? Já myslím, že kdyby jich bylo třeba o 1/3 míň, klidně i o polovinu, nic by se nestalo. A vůbec nač je třeba tolik úředníků, poradců a bůh ví koho ještě? Není tohle cesta,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Do posledního Ukrajince.“ Zní, protože Bílý dům chce poslat do války osmnáctileté

22:10 „Do posledního Ukrajince.“ Zní, protože Bílý dům chce poslat do války osmnáctileté

Ukrajina čelí tlaku ze strany Bidenovy administrativy, aby zvýšila počet vojáků snížením věku pro od…