Zimu zvládneme? Bomba tiká, lidi vyhazují z práce. „A vláda nic.“ Padlo to jasně

19.10.2022 8:34 | Analýza

Miliardář a majitel společnosti Juta Jiří Hlavatý už začal ve svých provozovnách propouštět lidi. Drahé energie, levnější konkurence a odchod z trhů v Rusku ho k tomu nutí. Novinář Dalibor Martínek uvádí, že toto čeká v následujících měsících celé Česko: Firmy nemají jinou možnost a „vláda nic kloudného nepodnikne“. Zatímco Fialova vláda či Milion chvilek pro demokracii tvrdí, že „zimu zvládneme“, místopředseda Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar varuje: Dvě třetiny průmyslových firem nebudou mít příští zimu zafixované ceny energií. Ostatně, dle průzkumu 27 % velkých firem se propouštět chystá.

Zimu zvládneme? Bomba tiká, lidi vyhazují z práce. „A vláda nic.“ Padlo to jasně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad práce

Textilka Juta bývalého senátora Jiřího Hlavatého oznámila propouštění ve svém závodě v Úpici. Celkem má firmu opustit 24 zaměstnanců, dalších 26 míst je v ohrožení.

Zatímco v minulých měsících musela propustit 70 lidí v závodě v Jaroměři kvůli ztrátě ruského trhu, nyní propouští v závodě vyrábějícím tkaniny pro zemědělce. „Významný odbyt agrotextilií máme v Nizozemsku. Tamní zemědělci však kvůli drahým energiím šetří a textilie pod zeleninu přestali obnovovat,“ vysvětlila ekonomická ředitelka Juty Marie Čermáková.

Firma podle ní zaplatila jen za elektřinu v prvním pololetí o čtvrt miliardy více než vloni. K tomu zdražují i další energie a vstupy. Od září musely některé z jejich závodů omezit výrobu, část zaměstnanců zůstala doma na 60 procentech mzdy.

Již dříve Juta přišla o výrobu tkanin pro podstřešní fólie do Ruska, skončily i další provozy v závodě v Jaroměři. 40 lidí z továrny v Jaroměři již odešlo, z nich se 32 už podařilo sehnat práci jinde. Zbylých 30 má skončit na konci října.

Na tržbách Juta přišla podle odhadů o zhruba 400 milionů korun, S návratem na ruský trh nepočítá. „Trh tam po nás již obsadili výrobci z Turecka, Indie a Číny a ze zemí mimo Evropu,“ upřesnila ředitelka Čermáková.

Ředitel Jiří Hlavatý však věří, že se s těmito škrty firmu podaří udržet. „Juta nadále bude finančně stabilní společností tak, jako byla dosud,“ ujišťuje podnikatel, který v čele Juty stojí od roku 1989 a strávil v ní od roku 1972 celý profesní život.

Novinář Dalibor Martínek, šest let šéfredaktor Ekonomu a veterán mnoha ekonomických redakcí, jeho přístup ocenil. Hlavatý je podle něj „první vlaštovkou“. Jeho chování je podle komentátora zcela racionální a vizionářské.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dárek pro Ukrajinu. 111 miliard? Splácet nemusíte. Kdo nesouhlasil, neuspěl. I EU půjčila

9:20 Dárek pro Ukrajinu. 111 miliard? Splácet nemusíte. Kdo nesouhlasil, neuspěl. I EU půjčila

„Nenašel jsem jediného občana, který by si přál, aby peníze nešly na pomoc Američanům a místo toho r…