Velkou roli ve zhoršení majetkových poměrů domácností hraje deregulace nájemného, jejíž důsledky se projevily především v roce 2011. Podle analýzy bylo v tomto roce ohroženo chudobou 14,4 procenta českých domácností. Pokud by se ovšem hodnotilo riziko chudoby po odečtení nákladů na bydlení, bylo by prý toto číslo ještě daleko vyšší. „V případě důchodců a nezaměstnaných domácností přes 70 procent a v případě domácností neúplných s dětmi asi polovina," vyplývá ze studie.
Mezi důvody, které vedly ke zhoršení situace lidí závislých na sociálních dávkách, autoři analýzy řadí zpřísňování podmínek nároku na dávky, zmenšování okruhu oprávněných žadatelů nebo zaostávání reálné výše dávek, shrnuje Týden.cz.
Řada rodin ztratila nárok na dávky
Mezi změny, které se u sociálních dávek uskutečnily, patří například ztížení přístupu k přídavkům na děti. Ke změnám došlo i u dalších dávek, jako je sociální příplatek, který byl po transformaci zcela zrušen.
„Z popisu změn dávek, jež významně ovlivňují rozpočty rodin s dětmi, vyplývá, že ČR akcentuje v současné době zejména cílené formy pomoci rodinám, což se ve sledovaném období let 2008 - 2012 projevilo spíše negativně, protože řada rodin buď zcela ztratila nárok na dávky v rámci klíčového prorodinného schématu dávek státní sociální podpory nebo byly tyto dávky výrazně sníženy, u části populace - zejména z nižších příjmových skupin - pak došlo i k zesílení zájmu o dávky hmotné nouze," stojí v analýze, kterou cituje Týden.cz.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr