Už v roce 2012 by tak mohla dolní sazba DPH stoupnout na 19 procent. K takovému kroku by se mohla vláda uchýlit v případě, že by ekonomika rostla pomaleji, než se předpokládá (méně než 2,5 %). To je ovšem pravděpodobné, po zpomalení německé ekonomiky statistici odhadli, že celoroční růst zřejmě nepřekročí 1,9 procent. Státní kasu by to stálo asi sedm miliard korun.
"Můžeme se bavit o utlumení některých výdajů. A můžeme se bavit i o úpravách na příjmové straně státního rozpočtu, zda nevrátit do hry zvýšení nepřímých daní. Mluvím o zvýšení DPH na 19 procent s úvahou o výjimce pro léky a knihy," řekl Nečas Hospodářským novinám.
Vedle vyššího DPH navrhuje premiér například prodej větší části emisních povolenek, které měly některé firmy získat zdarma. "Dovedu si představit, že se ve světle nové ekonomické situace objem povolenek zdarma sníží," podotkl. "Objem povolenek, které by se prodávaly, by mohl být mezi 25 a 35 procent." To by státní kase přineslo asi 16 miliard korun.
V neposlední řadě by se mohlo realizovat vyšší zdanění hazardu. Tam se ale musí postupovat opatrně. "Hazard může být zdrojem vyšších příjmů, ale zdanění se nesmí přepísknout," řekl konkrétně Nečas. Loterijní společnosti by jinak mohly jednoduše přesídlit do zemí s nižší daňovou zátěží.
Konkrétní řešení ukáže až čas a situace na evropských trzích.
Čtěte:
Sobotka: Poctivec Kalousek. Zalepil díry zvýšením daní
Babák ostrý jako břitva: Kalousek chce svrhnout vládu
Zvýšení DPH je jedno z nejhorších rozhodnutí od roku 1990, píše Filip
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par