Cyril Neumann: Co mě ohrožuje?

25.11.2014 17:32 | Zprávy

V průběhu vzpomínkového týdne jsem přečetl řadu komentářů. Absolvoval jsem i besedu „25 let demokracie a budoucnost svobody“.

Cyril Neumann: Co mě ohrožuje?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ODS Petr Fiala

Ve středu 12. listopadu resonovali Na Perštýně účastníci i hosté společně sdíleným náhledem na problémy současnosti. Současně zazněla obava o budoucí vývoj naší demokracie. Moderátorka Daniela Drtinová položila i dotaz, jak si hosté za předsednickým stolem ohrožení představují. V čem je vidí v osobní rovině. Nikomu se definice osobního ohrožení demokracie příliš nepodařila.

V průběhu setkání, ale řada výroků odpověď naznačila.  Nejlépe k tomu přispěl Milan Uhde. Ten politiku definoval ve dvou rovinách. Rovinu horizontální – materiální, kterou nelze opomíjet a podceňovat. Ale současně i v rovině vertikální – morální a mravní, která musí horizontální politiku stále ovlivňovat. Tento moment diskuze mě k definování toho, co chtěla od besedujících slyšet Daniela Drtinová, pomohl nejvíce. V čem tedy spatřuji nebezpečí ohrožující naší demokracii a mě osobně dnes v roce 2014?

Přiznám se, že na území ČR necítím přímé ohrožení vojenské. Možná je mé podvědomí záměrně potlačuje. Trauma civilní bezmoci vůči sovětské agresi roku 1968 mám bohužel stále v živé paměti. Dovedu si již ovšem představit evropské vojenské ohrožení. O to více vnímám jako své osobní ohrožení, relativizuje-li kdokoliv události na Ukrajině. V návaznosti na tuto bezpáteřnost mě přímo osobně ohrožuje zpochybňování evropské vojenské síly. Moje osobní bezpečí nic lépe nevyjadřuje, než naše členství v NATO.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pravybreh.cz

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

EU

Nemyslíte, že EU zase dokazuje, jak je neschopná, když se má vyřešit nějaký problém? Bylo tomu tak u migrace, covidu, ale teď třeba i v případě války na Ukrajině. To opravdu dokáže mír vyjednat až Trump, který to navíc dělá bez součinnosti s EU? Ano, něco nám nařizovat a komplikovat tak většinou lid...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Jak v našem parlamentu objevovali Ameriku

12:16 Ladislav Jakl: Jak v našem parlamentu objevovali Ameriku

Svět inovuje, investuje, dereguluje, pádí kupředu. Evropská unie reguluje, mudruje a stagnuje. Co s …