Vážený pane ministře,
rádi bychom se vám ve spolupráci se skupinou Pacienti s Covid-19 v Česku a na Slovensku vyjádřili k seznamu prioritních pacientů, kteří mají být očkování vakcínou proti Covid-19. Tento seznam je bohužel velmi úzký a neochrání všechny ohrožené skupiny chronicky nemocných, které by to potřebovaly.
V tomto seznamu například nejsou některá onemocnění zmíněná ve stanovisku České neurologické společnosti ČLS JEP k očkování proti Covid-19. Jedná se o například nervosvalová onemocnění nebo či Parkinsonovu chorobu, jenž má vysoké riziko mortality. (5)
Prosíme za pacienty s chronickým onemocněním, aby seznam prioritních očkovaných vycházel doporučení České neurologické společnosti ČLS JEP, České imunologické společnosti, a doporučení pro onkologické pacienty z novelizace Modré knihy, kapitoly 39 – Vakcinace: doporučení pro očkování proti Covid-19 a dalších.
Prosíme, abyste ještě zvážil zařazení pacientů, kteří jsou vysloveně doporučeni k prioritnímu očkování ve výše uvedených zprávách.
V 5. bodu jsou jmenovány onemocnění, jenž jsem k dopisu přidala na základě proseb konkrétních pacientů.
Konkrétní onemocnění chybějící v prioritním seznamu s vysokým rizikem úmrtnosti při nákaze SARS-CoV-2:
- Nervosvalová onemocnění: Nervosvalová onemocnění postihující respirační systém (2)
- Další neurologická onemocnění, doporučená pro prioritní očkování ve zprávě České neurologické společnosti: Parkinsonova choroba (5), amyotrofická laterální skleróza, prodělaná cévní mozková příhoda. (2)
- Nekompenzované těžké astma: i když z průzkumů vyplývá, že pacienti s kompenzovaným léčeným astmatem nemají těžší průběh Covid-19, přesto dle dat z ÚZIS 10% chronicky nemocných pacientů zemřelo na Covid-19 při onemocnění astmatem nebo CHOPN. V jiných zemích, například ve Velké Británii je astma indikací k prioritnímu očkování (4). Část astmatiků má astma i přes snahy o léčbu těžkou formu s četnými záchvaty, léčeni kortikosteroidy celkově, pro které je koronavirová infekce riziková. (3)
- Onkologická onemocnění a pacienti po ukončené léčbě onkologických onemocnění: pacienti po onkologické léčbě bývají často oslabení a hůře zdolávají jakékoliv virové onemocnění. Navíc při nákaze koronavirem, či nutnou karanténou se mohou posunout život zachraňující léčebné procesy. (1)
- Ostatní vzácná onemocnění, která mohou být zhoršená infekcí Covid-19 nebo u nich může být těžší průběh Covid-19: ateroskleróza, sarkoidóza, totální tyreoidektomie, paréza obou rekurentů, plicní hypertenze.
Zdroje:
(1) Doporučení České onkologické společnosti
(2) Doporučení České neurologické společnosti
(3) Astma a koronavirová epidemie
(4) Seznam prioritních očkovaných ve Velké Británii
(5) Výzkum Parkinsonovy choroby a Covid-19 (americká asociace Parkinsonovy choroby)
Mariana Ryšavá
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: PV