Eman Pluhař: Ve volbách do EP se německá extrémní pravice sotva uplatní, ale spoluvytváří klima v Evropě

20.04.2014 14:25 | Zprávy

Helmut Schmidt nepíše knihy jako Samuel Huntington či Robert Kagan, ale o německé zahraniční politice jich napsal dost. A v případě Ukrajiny ještě uprostřed hráčských vášní v médiích připomněl, že i nadále existují dějiny a specielně německé dějiny. A příkazem dne a hodiny je proto nezapomínat (na světovou válku a 20 miliónů mrtvých na sovětské straně). A pak také pravil, že je to vlastně zázrak, když dnešní „Rusové nenávist k Němcům nechali za sebou.“

Eman Pluhař: Ve volbách do EP se německá extrémní pravice sotva uplatní, ale spoluvytváří klima v Evropě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

Německý exkanceléř (95) totiž v této válce byl. Dokonce spolu o tom mluvili s Brežněvem z druhé strany východní fronty. Ale důvěru k Němcům Brežněv získal od Willyho Brandta, protože ten „za války bojoval proti Hitlerovi.“ Změna ruského pohledu na Němce je pro Německo podle Schmidta dar nebes. Ale Ukrajinci to vidí jinak a vytýkají Schmidtovi, že jim upírá právo na sebeurčení. V ukrajinském konfliktu mohou německé dějiny také snadno kolidovat s postavením Německa na východním okraji NATO.

Jak se změnil vztah Němců k Rusům, Židům, slovanským národům a všem ostatním? Dnešními německými stoupenci árijské mytologie se zabývá německá BIS, Spolkový úřad pro ochranu ústavy, oddělení pravicového extremismu (souhrnné označení pro neofašistické, neonacistické a ultranacionalistické ideologie a aktivity). V této statistice je tato ideologická a nebezpečná tradice zastoupena na samém okraji dnešního politického spektra hlavně Národně demokratickou stranou Německa (NPD), která v minulých volbách obdržela 1,6% hlasů a Republikánů (0,6%), kteří se mezitím s NPD sloučili.

Za celou dobu od roku 1949, respektive za celých téměř sedmdesát let, statistika říká, že v zemi existovalo, vzniklo a zaniklo, bylo povoleno či zakázáno, celkem na 240 stran extrémní pravice. V roce 1945 se Američanům podařilo na poslední chvíli zachránit členskou evidenci NSDAP, která obsahovala 11 miliónů kartiček. Teď po sjednocení Německa jsou uloženy ve Spolkovém archivu v Berlíně, přístupny vědě a kvalifikované veřejnosti. Momentálně je využívá výzkumný projekt profesora Jürgena Faltera z Mohučské university na téma sociální struktura členské základny Hitlerovy politické strany.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: EU zvažuje čínskou odvetu

13:05 Zbyněk Fiala: EU zvažuje čínskou odvetu

Evropská unie může odpovědět na Trumpova cla omezeními kritických vývozů, pokud takové najde.