Erika Magdalena Peprná: Hollywoodská továrna na veřejné mínění opět překvapila

01.01.2016 20:44 | Zprávy

Erika Magdalena Peprná uvažuje o kultovním pohádkovém filmovém fenoménu, který během svátků drtil a drtí i česká kina, a který má s naší realitou kupodivu společného více, než většinou tušíme

Erika Magdalena Peprná: Hollywoodská továrna na veřejné mínění opět překvapila
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Barack Obama, 44. prezident USA

Filmový fenomén Hvězdné války jsou tak trochu záhada. Ne ta pohádková, kterou předstírají, a kterou baví diváky. Rozhodně nejsou tak jednoduché, jak se zdají být. Jejich zatím poslední díl právě luxuje peněženky miliónů lidí po celém světě. Avšak říci, že jen toto je vše, o co jde, by bylo málo. Pod povrchem dokonale marketingově zvládnutého projektu, se zřejmě skrývá něco podstatnějšího.

Celou sérii, která aktuálně pod titulem Síla se probouzí dospěla k číslu sedm, započal před bezmála padesáti lety talentovaný režisér, který měl za sebou dva velmi slušné filmy - antiutopii THX1138 a Americké grafitti. Také byl nejlepším přítelem (tehdy ještě ne tak) slavného Stevena Spielberga. Nevypadalo to ale, že se stane hvězdou první velikosti - dokud se jí nestal. Na rozdíl od Spielberga ho však úspěch umělecky zničil. Jako režisér už nikdy nestál za nic: George Lucas.

Pohádka, která změnila svět

Kdyby ale už nenatočil vůbec nic jiného, nikdo mu neodpáře, že stvořil fenomén: třicetimiliardovou značku, která spolu se “Spielbergovým impériem”, Disneym a spol vládne Hollywoodu. Poslední počin v této řadě je proto nutno pozorně sledovat především z tohoto hlediska. Protože kdo vládne Hollywoodu, vládne nejmocnější propagandistické továrně světa. Hollywood s mocnými tohoto světa nejen spoluvytváří umělou realitu, ale především s dostatečným předstihem na její přijetí jako něčeho přirozeného (protože již "osahaného") připravuje publikum. Jen občas se stane, že se věci kolem nás vyvinou jinak, než je dopředu vytvořila "studia" na kopci v Los Angeles. Je proto otázkou, která varianta platí u nejnovějšího dílu Hvězdných válek. Jedno je ale jisté: Něco se stalo. A asi nejen “v předaleké galaxii”, jak nám říká film.

Hvězdné války byly od počátku koncipovány jako žánrový mix pohádky a westernu s “trendy” kosmickou technologií

“V roce 1977 vytvořil George Lucas Hvězdné války a změnil způsob, kterým jsme byli zvyklí vnímat film.” Úvodní věta téměř dvacet let starého dokumentu o sérii Hvězdných válek vážně nelže. Kosmická “pohádka pro dospělé” překonala tehdejší vnímání sci-fi jako filmového žánru “pro romantiky” a začala novou éru ve filmu - a nejen ve filmu. Star Wars změnily svět, nebo přinejmenším geniálně postihly probíhající změnu. A činí to stále.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Měl by podle vás Turek přijít o řidičák?

Podle mě ano, myslím, že kdyby se jednalo o běžného občana, už by ho neměl. On jel přeci nejen rychle, ale do toho ještě měl mobil v ruce, a to je přeci taky protizákonné. A co jako odborník na dopravu říkáte na to, že podle Turka by se rychlost na dálnicích měla zvýšit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Premiér mlátil prázdnou slámu

14:56 Jiří Paroubek: Premiér mlátil prázdnou slámu

Evropské elity jsou zřejmě nepoučitelné. Iniciativa amerického prezidenta a jeho administrativy je v…