Filip Andler: Lipavský ministrem zahraničí – zlý sen skutečností?

20.11.2021 7:35 | Komentář

V rámci dělení koryt připadlo ministerstvo zahraničí Pirátům.

Filip Andler: Lipavský ministrem zahraničí – zlý sen skutečností?
Foto: flickr.com
Popisek: Jan Lipavský (Piráti)

V souvislosti s obsazením resortu zahraničních věcí v nové vládě se nejprve objevilo jméno starosty Prahy 6 Koláře (TOP 09), jehož jedinou „kvalifikací“ na tento post bylo odstranění sochy maršála Koněva a vypjatá rusofobie. Nakonec připadlo zahraničí Pirátům, kteří nominovali exposlance J. Lipavského.

Bakalář Lipavský je v oblasti zahraniční politiky naprostý amatér, který se v minulém volebním období jen omylem ocitl v zahraničním výboru a výboru pro obranu Poslanecké sněmovny. Do té doby pracoval v oboru IT a bankovnictví. Pro politickou nominaci jsou ovšem více než erudice rozhodující „správné“ ideologické postoje a ty Lipavský má. Bude spolehlivou zárukou té nejreakčnější pravicové politiky. Od Koláře se neliší téměř v ničem, z hlediska odporu k Rusku a Číně se mu zcela vyrovná. Co tedy od presumptivního ministra zahraničí očekávat? Jaké jsou jeho postoje?

Podporuje zahraniční mise, jejichž nesmyslnost se naposledy prokázala letos v létě, když po dvaceti letech působení vojsk NATO v Afghánistánu Tálibán převzal moc ještě před jejich úprkem.

Je nekritický obdivovatel EU a NATO a tak jako kdysi jezdívali českoslovenští soudruzi pro pokyny do Moskvy, bude Lipavský jezdit do Bruselu a vždy se podřídí. Vztahy uvnitř V-4, která je často kritická vůči EU, se zcela jistě zhorší. Tento pirát odkýve všechno, co Brusel nařídí (včetně migračních kvót a dalších nesmyslů).

Nenávidí Rusko a Čínu, takže bilaterální vztahy s těmito velmocemi prakticky přestanou existovat. Kontakty s Moskvou jsou umrtveny již nyní a jejich oživení je v dohledné době nereálné. Lipavský vehementně prosazoval vyloučení Moskvy a Pekingu z tendru na dostavbu Dukovan a po pseudokauze Vrbětice skandalizoval českého velvyslance za účast na vojenské přehlídce v Moskvě u příležitosti 76. výročí vítězství v druhé světové válce.

Vůči ČLR tak může dojít k dalšímu ochlazení vztahů vzhledem k provokacím ohledně Tchaj-wanu, jehož nezávislost piráti podporují. Lze očekávat nerespektování principu jedné Číny a postupnou likvidaci této konstanty zahraniční politiky. S tím bude souviset pokles obchodní výměny s Pekingem a zmaření všeho, čeho na poli ekonomické diplomacie dosáhl prezident Zeman. Pirátská europoslankyně Gregorová dokonce hovoří o tom, že „místo politiky jedné Číny prosazuje politiku jednoho Tchaj-wanu“. Lipavský také obvinil Čínu z rozšíření pandemie Covidu-19 do světa.  

Dále prosazuje slektivní uvalování sankcí na tzv. nedemokratické režimy (Bělorusko, Rusko, ČLR), ale o Saúdské Arábii a dalších brutálních despociích nehovoří. Ačkoliv odsuzuje protiprávní výstavbu židovských osad na Západním břehu Jordánu a jejich anexi, sankce proti Izraeli odmítá. Kromě toho podpořil jednostranné vyhlášení nezávislosti Kosova a jeho uznání ČR.

Petříček i Kulhánek byli velmi slabí ministři, ale Lipavský je ztělesněním bezbřehého lokajství a naprosté konformity vůči EU a NATO. Jakákoliv zdravá kritika těchto organizací je pro něj nepřípustná hereze. Naopak směrem k Rusku a Číně je daleko militantnější než jestřábi v USA. Petříček byl sice jen asistentem europoslance bez zkušeností, ale má alespoň odpovídající vzdělání. Lipavský však nemá ani to. Prezident Zeman by měl postupovat stejně jako v případě Pocheho a odmítnout nominaci Lipavského na tento post.

Vyšlo na Vaše věc. Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Je pravda, že jste byl člen Pirátů?

A jak se to stalo, že jste od Pirátů přešel ke komunistům? Nebo podle vás platí, že Piráti jsou vlastně novodobý komunisté, jak mnozí tvrdí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dominik Rusinko: Jaká byla první čtvrtina tohoto století?

14:24 Dominik Rusinko: Jaká byla první čtvrtina tohoto století?

První čtvrtina tohoto století se fakticky uzavřela. Na začátku roku 2000 neexistoval iPhone, Faceboo…