Vojenská pomoc Ukrajině v podobě dodávky tanků T-72 s největší pravděpodobností určila provenienci výzbroje české těžké mechanizované brigády, jejímž hlavním úkolem má být obrana územní celistvosti země. Německá řetězová pomoc, při níž se Česko ve prospěch Ukrajiny zbavilo své staré sovětské techniky, s níž umějí ukrajinští vojáci zacházet, výměnou za příslib německých tanků Leopard tak nejspíš rozhodla bez širší politické diskuse (a bez výběrového řízení) o výzbroji české armády na řadu let (možná desítek) do budoucnosti.
I když se jedná o nejrozšířenější hlavní bojový tank v evropských armádách NATO (mají jej i Poláci a Maďaři), nákup armádní techniky není neutrální. Nese s sebou vždy nepochybně zahraničněpolitické a geopolitické konsekvence. O těch by se ve vztahu k „novému Německu“, jenž hodlá investovat stovky miliard eur do své armády, hovořit mělo, a to i ve světle naší společné historie.
***
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: PV