Ivan Bednář: Martin Schulz nebude ministrem zahraničí, Gott sei Dank!

11.02.2018 10:32 | Zprávy

Německý list Bild v pátek informoval, že Schulz podlehl tlaku vysoce postavených kolegů v SPD, a nakonec do vznikající velké koalice CDU/CSU a SPD vedené kancléřkou Angelou Merkelovou nakonec Schulz vůbec nevstoupí. Současně Schulz končí jako předseda SPD. Zdá se, že to co mu procházelo za potlesku bruselských fanatiků, v Německu socialisté odmítají.

Ivan Bednář: Martin Schulz nebude ministrem zahraničí, Gott sei Dank!
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Martin Schulz

Euroaparátčík Schulz už po loňských zářijových volbách, v nichž SPD dosáhla nejhoršího výsledku od druhé světové války, prohlásil, že do žádné vlády vedené Merkelovou nepůjde. Postupně ale otočil a chystal se, že převezme post šéfa německé diplomacie. Ve straně to ale vzbudilo velkou vlnu nevole.

Připomeňme, že ve volbách získala Merkelová (CDU/CSU) 33 procent. Německá sociální demokracie (SPD) s 20,5 procenta a utrpěla vekou porážku. Třetí místo obsadila AfD (Alternativa pro Německo), s výsledkem přibližně 12,6 procenta hlasů. Do dolní komory německého parlamentu – Bundestagu – se vrátili Liberálové z FDP s deseti procenty (10,7%) a 8,9 procenta získali Zelení a levicová Die Linke 9,2%.

Rozhovory Angely Merkelové s FDP a Zelenými skončily po čtyřech týdnech neúspěchem a kancléřka byla nucena se obrátit k SPD, která nejdříve rozhovory o případném vstupu do koalice odmítla a k jednacímu stolu sociální demokraty vrátil až zásah prezidenta Steinmayera.

To, že Schulz nebude německým ministrem zahraničí, je dobrá zpráva. Schulz jako předseda Evropského parlamentu patřil k nejmilitantnějším stoupencům federalizace Evropy. Známý je jeho požadavek vytvořit v horizontu roku 2025 "Spojené státy evropské."

Bývalý alkoholik se ve funkci předsedy Evropského parlamentu stačil „zviditelnit“ mimo jiné nenávistnou kritikou demokraticky zvolené polské vlády Beaty Szydlové nebo propagací pokřiveného pojetí lidských práv protěžující nejrůznější sexuální menšiny a genderová hnutí na úkor tradičního pojetí rodiny.

Dnes by měl navíc velkého spojence ve francouzském prezidentovi Macronovi, který už některá opatření navrhl. Např. zřízení funkce evropského ministra financí.

Neomarxista Schulz je fanatickým zastáncem multikulturalismu, patří také k nejhlasitějším kritikům zemí Visegradské čtyřky, kteří odmítají přijmout povinné kvóty. Požaduje vyloučit tyto země z řad příjemců evropských fondů. Ve funkci ministra zahraničí by tlak na „neposlušné“ východoevropské země jistě zesílil.

Až potud je to, že nebude v nové německé vládě, dobrá zpráva. Špatná zpráva je, že Německo ani 5 měsíců po volbách nemá stabilní vládu. A dají se očekávat ještě další komplikace. Většinu delegátů konference SPD v Bonnu sice velkou koalici CDU/CSU a SPD sice schválila, ale nelze hovořit jednoznačně o úspěchu. 362 jich hlasovalo pro, 279 proti. A nestabilita Německa je vážnou hrozbou pro stabilitu celého regionu.

Podobně jako u nás hrozí předčasné volby, ty však prezident Steinmayer, stejně jako prezident Zeman, odmítá.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Kokain, tráva nebo špiritus?

15:49 Jiří Paroubek: Kokain, tráva nebo špiritus?

To už nedávají ani ti největší a nejzaslepenější podporovatelé vlády z řad komentátorů a expertů. Ne…