Celek včetně obálky kalendáře tvoří zdařilé reprodukce výběru z Letákovy tvůrčí žně posledního roku. Každý z listů si říká o zapaspartování či zarámování. Ale ať je již adjustace reprodukcí jakákoli, vždy to bude báječný doplněk interiéru doma, či v pracovně.
Titulní obraz nazvaný Zima na Karlově mostě vychází z předlohy oleje na plátně o velikosti 800 x 800mm a slovy gurmeta, je vynikajícím předkrmem k následující hostině očí i srdce. Nejenom Pražáci jistě poznají Nerudovku o rozměrech 400 x 400 mm, provedenou až v šikanederovském šerosvitu, s nímž František Leták rád pracuje.
Následuje Chrám sv. Víta ( 480 x 300 mm), Staré Město (800 x 700 mm) i Pražské mosty (900 x 700 mm) a Noční sv. Mikuláš. Na rozdíl od loňského uměleckého kalendáře tohoto malíře postrádáme letos v kalendáři portréty i zátiší. Důvod je však jasný. Představovaný závěsný kalendář je věnován Matce měst, jak je naše Stověžatá Praha též nazývána. Posledními obrazy v kalendáři je Malostranská ulička. Tak jako ostatní reprodukce vychází z předlohy oleje na plátně, v tomto případě je velikost originálu 250 x 300 mm. Závěrečným listem je pak úchvatná Noční Praha (900 x 700 mm).
František Leták – seznamte se…
…tedy pokud se už dávno neznáte z vernisáží jeho výstav doma či v zahraničí. Tento akademický malíř se narodil v roce 1949 v Ústí nad Labem. Od roku 1953 žil v Litoměřicích. Takříkajíc to byla láska ke kreslení, která ho přivedla v roce 1966 na Střední průmyslovou školu sklářskou v Kamenickém Šenově, kde si vybral obor malování, tvarování a lepení skla. Po absolutoriu se v roce 1971 přihlásil ke studiu na Akademii výtvarného umění v Praze u profesora Františka Jiroudka, kde se zabýval krajinomalbou. Restaurování studoval u profesora Raimunda Ondráčka a figurální malbu u profesora Karla Součka. Studia ukončil v roce 1977.
Nyní drahně let žije a tvoří v hlavním městě. Maluje krajiny, zátiší, figury i portréty a především svoji velkou lásku – Prahu a pražské motivy. Jeho práce jsou v řadě soukromých i veřejných sbírek a galerií. Vystavuje doma i v zahraničí, kupř. na Kypru, v Řecku a v pravidelných intervalech i v Japonsku.
V současnosti se připravuje na jubilejní výstavu obrazů, která se bude realizovat při příležitosti mistrových nastávajících pětasedmdesátin v Kutné Hoře. A pracuje na knize vzpomínek, jak šel nejen jeho čas s paletou a štětci v ruce. Autobiograficky laděná umělecká publikace by měla spatřit světlo světa v pražském Nakladatelství Olympia ve třetím kvartále příštího roku. Milovníci výtvarného umění včetně kunsthistoriků jistě rádi nahlédnou pod pokličku Letákova kumštu. Zvláště pak, když v jeho vzpomínkách bude dosti prostoru i na profesory jak z legendární umělecké sklářské školy v Kamenickém Šenově, tak i z Akademie. Samozřejmě, že ve svých vzpomínkách František Leták nezapomene ani na své vrstevníky a souputníky kreslení i malování. To už ale bude námět na další článek.
(foto Jiří Vlastník)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV