Seznamte se, prosím…
Jitka a Richard jsou spolužáci ze základní školy v Lubenci. Společně absolvovali i sklářskou školu ve Valašském Meziříčí. Ze spolužáků se posléze stali manželé, a aby toho nebylo dost, to od roku 2000 i umělečtí parťáci ve své rodinné firmě. Společně se věnují úžasnému umění vitráže, které dala světu Byzantská říše a posléze Benátky. I když se barevné mozaikové výplně okem objevují již za časů vzpomínané antiky, největší rozvoj klasické vitráže souvisí se stavbou středověkých katedrál, kostelů i klášterů. Spojování barevných skel se časem vyprofilovalo jako samostatné umělecké řemeslo. Jestliže se dříve technika vitráže převážně používala pro církevní účely, v pozdějších dobách pronikla i do světských prostor a domácností jako dekorativní záležitost. Práce s menšími díly a rozvoj přesnějších technik vedly od konce 19. století k výrobě designových předmětů, a dokonce i šperků. A tak jsou mimo klasických vzorů jedinečnou specialitou Jitky Kantové kupříkladu i vitrážové plastiky (kombinace kámen a sklo) nebo třeba vitrážové obrazy. Příslovečným meisterštykem manželů Kantových jsou velkoplošné vitráže pro Paříž nebo nedávná zakázka pro newyorské vlakové nádraží. Jednalo se o dílo mimořádných rozměrů – 80 metrů čtverečních, které nikdo jiný nebyl v Evropě schopný vyrobit! Umělkyně přezdívaná Královna české vitráže Jitka Kantová se svým mužem Richardem, inženýrem, který je technologem a dohlíží na výrobu autorských návrhů své ženy, se zadání nebála a vše, včetně instalace, společně realizovali k maximální spokojenosti zadavatele.
Mimořádný turistický produkt
Při návštěvě historické obce Lubenec mohou výletníci přijít na vlastní oči na kloub výrobě vitráží a to při zajímavé exkurzi do manufaktury manželů Kantových v dílně společnosti Skloart. Zde je čeká nejenom odborný výklad včetně dokumentárního filmu, ale i možnost pozorovat mistry tohoto kumštu při práci. Dokonce si zde mohou zájemci vlastnoručně vyzkoušet letování drobné vitrážky a za odměnu je čeká certifikát „vitrážisty“. Posléze se turisté přesunou do prodejní galerie, kde si mohou koupit různé vitrážové předměty, suvenýry a drobnosti ze skla pro radost i na památku. A poté zamíří do evropského unikátu – Muzea vitráží v zachráněné gotické památce z roku 1389, která je sama o sobě, se svou historií i archeologickými objevy mimořádným návštěvnickým magnetem. Ideálním časem návštěvy kostela sv. Jiljí v nedaleké Libyni, kde je muzeum umístěno, by bylo 19. září!
Výročí 15 let spolku a 30 let firmy

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: .