Jakub Petruška: Země, která zrušila vysoké bankovky, se vrací ke zlatu

22.04.2017 13:30 | Zprávy

Před pěti měsíci vyhlásila indická vláda program tzv. demonetizace, což v praxi znamenalo, že zrušila platnost bankovek v nominální hodnotě 500 a 1 000 indických rupií. Toto rozhodnutí vyplynulo ze snahy vypořádat se s černým trhem, korupcí a paděláním. Ze dne na den tyto peníze jednoduše zmizely. Osmého listopadu předseda indické vlády Módí prostě oznámil, že od půlnoci 9. listopadu 2016 přestávají tyto bankovky platit.

Jakub Petruška: Země, která zrušila vysoké bankovky, se vrací ke zlatu
Foto: archiv
Popisek: Zlaté cihly, ilustrace

Tímto rozhodnutím došlo k tomu, že se z oběhu vytratilo přes 80 % veškeré hotovosti. Druhý den čelily banky náporu lidí a dlouhým frontám u bankomatů, kde si zoufalí lidé chtěli peníze vyměnit za nové. Indii zaplavila zoufalost a chaos. Některé lidské osudy bohužel končily i sebevraždou.

Zrušení bankovek mělo rovněž vliv na zlato, které je v Indii velmi populární. Zájem o něj poklesl, stejně jako jeho dodávky. Nový rok nicméně přinesl nový začátek a vypadá to, že pozornost Indů směrem ke žlutému kovu opět velmi narůstá.

A známky této obnovené indické poptávky v novém roce vykazoval pak zejména únor. Leden se ještě nesl ve znamení doznívajících zmíněných opatření, nicméně následující měsíc již přišel obrat. Dovoz zlata do Indie v únoru 2017 činil 89 tun, zatímco v lednu to bylo jen 54 tun. To je meziměsíční nárůst o cca 65 %. Ve srovnání s únorem 2016 (cca 36 tun) pak import vzrostl o cca 148 %.

Na následujícím grafu je znázorněn vývoj importu zlata do Indie od ledna 2016 do února 2017. Je patrné, že se obnovil zájem o zlato a dovoz narůstá na hodnoty před zrušením indické „tisícovky“.


https://lh3.googleusercontent.com/0iXIS6N3-wiSa1nl0CF-stTysYj6xD-aSsp1efDwwtmLyeaeB8T4y7lEX_a2Ld5z6mby_8nLWSfApflxfKzctnv8foyKZEipFNAUyuWDRAO_-IJJkkgCcZqqKIWO5IaTLXCZwMRUpEFBfs5RRg

Dovoz  dosáhl vrcholu v listopadu, kdy se koná tradiční festival světel Diwali a kdy bývá zájem o zlato enormní. Propad, který následoval v prosinci, činil víc než 50 %. Jen během dvou dnů po oznámení zrušení bankovek bylo prodáno 15 tun zlata. Jedním z důvodů byla chybějící hotovost na nákup. S přibýváním nových bankovek se však zájem o zlato začal znovu zvyšovat.

https://lh5.googleusercontent.com/YB5_xBcRXUYuSikLlBBY53ORu0KW_aKPGzjjkznr5Dm5kG_IOKXNbrvo0c8eZ1sMsfIonOwjvfLwxUJSQkbcNGsLmbuLMlbGCnYH_KkxBWUjJwPr-pymhIJZsaLxFko4Lp3MVykFRkqjWgeCqg

Rok 2016 nebyl z pohledu dovážení zlata dvakrát příznivý – v porovnání s předešlými roky došlo ke značnému propadu. Nepomohly mu vyšší ceny zlata následované negativní politikou tamní vlády vůči tomuto drahému kovu, až nakonec přišla jako třešinka na dortu ona demonetizace. Bylo dovezeno nejméně zlata od roku 2003 a oproti roku 2015 šlo o pokles o cca 39 %.

Vidíme tedy, co dokáže udělat zásah vlády, když ze dne na den přestanou platit „papírky“. Nicméně rok 2017 vypadá nadějně…

Autor je investiční analytik. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Dvanáct chromých pomocníčků

13:57 Zbyněk Fiala: Dvanáct chromých pomocníčků

Dostupnost bydlení byla dalším tématem myšlenkové smrště Národní ekonomické rady vlády.