Německá koalice a s ní i pozice Angely Merkelové se dál otřásají poté, co Horst Seehoofer, šéf sesterské strany CSU, nepřijal závěry migračního summitu a nabídl svoji rezignaci. Jeho kolegové ho sice ještě přesvědčili o tom, aby se pokusil sjednat s CDU nový kompromis. Jinak by byla ohrožená více než sedmdesátiletá spolupráce obou stran a tím i pozice Angely Merkelové jako jednoho z nejdéle sloužících evropských lídrů. Migrační dohodu EU, která nesla stopy viditelných ústupků Angele Merkelové, trhy přitom přijaly ke konci uplynulého týdne pozitivně jako záruku nového “konsensu” uvnitř EU. Teď se ovšem zdá, že euro začne své páteční zisky brzy mazat.
Navíc vedle toho zjevně “přituhuje” v obchodní přestřelce mezi USA a EU. Donald Trump v neděli přitvrdil proti-evropskou rétoriku a varoval, že “EU je možná tak špatná jako Čína, jenom menší…, dělají nám strašné věci”. Evropská komise zaslala do Washingtonu varování, že pokud Donald Trump uvalí nová cla na dovozy automobilů z EU, budou následovat proti-opatření, která zasáhnou americké výrobky v objemu až 300 miliard USD.
V takovémto obchodně-politickém napětí asi převáží řada pozitivnějších zpráv z reálné ekonomiky (například páteční americké payrolls). Pod tlakem proto nadále mohou zůstat rozvíjející se trhy, což se vůbec nemusí líbit české koruně. Uvidíme, zda se měnovému páru povede opětovný test 26,00 EUR/CZK. Další technické bariéry na koruně v případě proražení psychologické dvacet-šestky leží v okolí 26,20 a 26,50 EUR/CZK.
Jan Bureš
ekonom
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV