Jan Campbell: Pod stromeček (1)

23.12.2018 14:35 | Zprávy

Roční konference (CEWC - The annual Central Economic Work Conference), která se konala v Pekingu od úterý (18.12) do dnešního dne (pátek 21.12), definovala cestu rozvoje ČLR v roce 2019.

Jan Campbell: Pod stromeček (1)
Foto: Archiv
Popisek: Jan Campbell

Cílem rozvoje je splnění úkolů zabezpečujících dosažení umírněné prosperity společnosti v hlavních aspektech života občanů k roku 2020. Během konference, které předsedal premiér Li Kche-čchiang (1955) bylo vyznamenáno zvláštní medailí 100 Číňanů a 10 cizinců. Prezident Si Ťin-pching (1953) v rámci CEWC, oslav 40 let hospodářských reforem a v předdveří 40 výročí od založení diplomatických vztahů mezi USA a ČLR (1.1.1979 transferem diplomatického přiznání z Taipei do Pekingu a tím přiznáním politiky jedné Číny) potvrdil to, co víme: Ničeho nebylo dosaženo lehce… vedení strany získalo hlubší porozumění pro hospodaření a hospodářství v nových podmínkách… nehledě na dosažené, existuje celá řada nových a znepokojujících trendů v externím, komplexním a náročném prostředí, ve kterém tlak působí na ekonomiku směrem dolů.

Bylo to v roce 1978, kdy francouzská módní ikona, Pierre Cardin poprvé navštívil ČLR a kdy vláda ČLR dala start reformám, které pro většinu obyvatel ČLR byly překvapením. Proč? Reformy, podobně jako prvníPierre Cardinova módní přehlídka v roce 1979 (vCultural Palace of Nationalities), a v 1983 otevřený Maxim´s restaurant (s investicí 3,5 milionů USD v době, kdy průměrný Číňan vydělával 10 USD za měsíc), dlouho přezdívaný jako druhá francouzská ambasáda, nesly obrazy a symboly buržoasní společnosti. Uvedený příklad dokazuje pravdivost představy Pierre Cardina, KS a vlády ČLR, že rozvoj ČLR byl a je nezadržitelný. Až 4 roky později otevřela KFC svoji první restauraci, aby za 30 let jich mohla mít více než 5 tisíc. 40 let reforem dovolilo 740 milionům občanů ČLR opustit chudobu, dosáhnout ročního disponibilního příjmu na osobu ve výši 26,000 RMB (cca 3,768 USD z původních 171 RMB, tj. cca 25 USD) a západním politikům ještě jednou připomenout nutnost si uvědomit obsah pojmu angažovanost, a co opravdu znamená politická, hospodářská a kulturní angažovanost s ČLR: Není to udržování kontaktů a rozhovorů, návštěvy prezidentů, stranických a parlamentních delegací, ale realizace strategie založené na předpokladu, že kontakty, návštěvy a rozhovory povedou ke vzájemně výhodné spolupráci nehledě na skutečnost, že KS ČLR se nevzdá své role a moci. Není dostačující znát noty, podle kterých musíte hrát, důležitější je vědět, proč ony (noty) musejí být hrány.

Bohužel jsem doposud nemohl navštívit různé výstavy a programy věnované 40 letému výročí reforem ČLR v Evropě. Obdržená hodnocení kolegů a známých (například z Londýna) mi však dovolují tvrdit, že prezentace dosažených výsledků byla faktologická, hodnocení návštěvníků upřímná, poznamenaná lítostí (vyplývající ze srovnání vůdců) a snahou věřit, že ČLR nezneužije svoji měkkou a rostoucí vojenskou sílu k porobení Evropy uzavřením nedůstojných smluv, podobných těm, které musela ČLR podepsat v 19. Století na základě přinucení západními mocnostmi. V tomto kontextu, kolo času a krize (v UK, Francii a SRN, abych jmenoval tři v EU), způsobené brexitem a neschopností našich vůdců reflektovat historii a příčiny sociální nespravedlnosti, napomínají UK, ostatním ex-impériím a moderním státům (s mocenskými ambicemi) nutnost vést dialog. Jenom v dialogu s vypracovanými kvalitními argumenty, můžeme porozumět světu a dosáhnout nejlepších rozhodnutí týkajících se osudu naší společnosti. Již Mileťané pochopili, že světu lze porozumět pomocí rozumu, a že pro pochopení a uchopení světového řádu je nezbytné přijít s velkolepou vizí, podobnou té, se kterou přišli Leukippos a Demokritos.

V Praze, dne 13. Prosince bylo ve slavnostně vyzdobených prostorách Velvyslanectví ČLR v ČR živo a veselo. Konal se zde Den otevřených dveří pro studenty a fanoušky facebookové stránky čínského velvyslanectví. Akci, na kterou přijalo pozvání 300 hostů, a které jsem se náhodně zúčastnil (nesleduji facebook, protože jsem žádnou stránku nikdy nezakládal) otevřel J. E. Velvyslanec Zhang Jianmin. Mezi pozvanými byli učitelé a studenti vysokých škol (UK, VŠE, VŠFS, ČVUT, Univerzita Palackého (Olomouc), TU Liberec, VŠTE (České Budějovice) a aktivní fanoušci facebookové stránky velvyslanectví. Hosté měli možnost bezprostředně zažít čínskou kulturu a pobavit se s přítomnými diplomaty.

Velvyslanec Zhang ve svém proslovu přivítal přítomné, shrnul úspěchy Číny dosažené během 40 let reforem a otevírání se světu a ohodnotil současné čínsko-české vztahy. Zdůraznil, že spolu s rychlým rozvojem čínsko-českého strategického partnerství se všestranně prohlubuje praktická spolupráce, včetně rostoucího zájmu o Čínu a čínsko-české vztahy, především u mládeže. Ta představuje novou sílu pro pokračování tradičního přátelství a spolupráci. Zřejmě velkou účastí upřímně potěšený velvyslanec Zhang potvrdil svůj talent pro humor, vyjádřil přání, aby přítomní využili tuto příležitost k získání vědomostí a hlubšího porozumění týkajících se Číny. Vyjádřil odhodlání podporovat další rozvoj čínsko-českých vztahů, ukázal přítomným vzorek měkké síly a respekt svoji přítomností na akci až do jejího konce.

Pro mě bylo zajímavé slavnostní vyhlášení výsledků facebookové soutěže esejí na téma Čína. Za napjatého očekávání bylo vyhlášeno, potleskem a společnou fotografií s velvyslancem Zhang odměněno devět oceněných. Nejstaršímu účastníkovi akce bylo osmdesát, nejmladšímu, sedm let. Všem přítomným se líbily ukázky bojového umění, tradiční hudby a práce čínských kaligrafů, tušomalby a další. Z několika pro mne zajímavých mladých účastníků jsem si vybral a oslovil Patrika Novotného, 20 letého studenta matematicko – fyzikální fakulty UK. Již večer, po výměně kontaktů, jsem byl příjemně překvapen mailem, dokazujícím jeho intelektuální a myšlenkovou vyspělost. Přeji Patrikovi zdraví a radost ve studiu a v jeho literární tvorbě a v osobním životě. Sobě přeji setkávat se častěji s mladými osobnostmi, schopnými přesvědčit svým chováním, konáním a myšlením. Proto, jsem na světě rád, jak zpívá Karel Gott, nejenom pro jednu píseň, nebo jednu dívku…ale i proto, že vím, proč se nám vnucuje elektronická pošta: abychom komunikovali s těmi, se kterými nechceme mluvit. Souhlasu netřeba.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mám tři dotazy

1) Je možné to zelené šílenství EU ještě vůbec zastavit? Co by se muselo stát? 2) Podaří se EU zastavit nelegální migraci? Jak? 3) Jaké největší výzvy jsou podle vás před EU - námi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Brandtner: Další podpásovka v „kauze Ševčík“

14:08 Petr Brandtner: Další podpásovka v „kauze Ševčík“

Pondělní Seznam Zprávy přinesly další z řady článků týkajících se osoby a osudu doc. Miroslava Ševčí…