Jan Campbell: Ze Sofie do Berlína

10.07.2018 14:32 | Zprávy

Nepřistálo mi na českém pracovním stole ze Sofie nic nového, co by stálo za řeč.

Jan Campbell: Ze Sofie do Berlína
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Campbell

O to více na německém: Úspěšný autor Thilo Sarrazin napsal kriticky zaměřenou knihu o Islámu pod názvem Nepřátelské převzetí – jak Islám brzdí pokrok a je nebezpečím pro společnost (Feindliche Übernahme – wie der Islam den Fortschritt behindert und die Gesellschaft bedroht) a rozhodl se jít dnes (v pondělí) k soudu. Proč? Jeho nakladatelství odmítlo vydání knihy. Protože takové rozhodnutí nakladatelství mluví samo za sebe, zříkám se komentáře.
Komentář si ale dovolím k výsledku cesty čínského předsedy vlády Li Keqiang ze Sofie do Berlína. Přitom nevylučuji, že v Sofii neměl takový úspěch jako dnes v Berlíně. Úspěch díky prezidentu Trumpovi. Proč?

Dva dny po summitu 16+1 bylo podepsáno v Berlíně více než dvacet smluv o spolupráci SRN s ČLR, nehledě na první doporučení společné zprávyMERICSu a GPPI, o které jsem psal v posledním příspěvku, Odbila dvanáctá hodina, 6.7, které zní: EU měla vůči ČLR vystupovat jednotněji. Silné členské státy, jako je např. Německo nebo Francie, by měly upustit od vlastních bilaterálních smluv s Čínou, pokud chtějí do budoucna zabránit iniciativám, jako je sdružení 16+1.

Mezi podepsanými smlouvami o spolupráci je jedna unikátní: Prvně v historii kupuje západoněmecký automobilový výrobce (BMW) čínskou technologii (společnosti CATL). A to za maličkost: 4 miliardy Euro! Aby toho nebylo málo, a CATL nemusel nic dovážet, postaví v blízkosti Erfurtu speciální fabriku na výrobu baterií. Premiér Li Keqiang mluvil o obzvláště úspěšném (besonders erfolgreich), kancléřka Merkel chválila novou cestu spolupráce (neue Wege einschlagen). Ve své podstatě to, o čem referovala velvyslankyně ČLR v ČR, JE paní Ma Keqing v úterý minulého týdne v ČSÚZ: 16+1 je inkubátorem nových forem spolupráce.

Kancléřka Merkel přidala navíc: 1) Es zeige sich, dass Peking dem Versprechen, seine Märkte zu öffnen, auch Taten folgen lasse. Česky: Ukazuje se, že Pekingskému slibu, otevřít trhy, následují skutky. 2) Das ist ein qualitativ neuer Schritt, wenn chinesische Unternehmen mit Technologien kommen, die es hier noch nicht gibt . To je kvalitativně nový krok, když čínské společnosti přicházejí s technologiemi, které zde nemáme. Více než tisíc nových pracovních míst, to je dobrý den pro Durynsko (ein guter Tag für Thüringen). V duetu, PM Li Keqiang a kancléřka Merkel kritizovali americká cla. Zapomněli přitom děkovat prezidentu Trumpovi.

Zmiňuji se o dnešní návštěvě a podpisech smluv o spolupráci, protože Peking se bude i nadále snažit najít v Evropě spojence svobodného obchodování a spolupráce. I o tom jsem psal v posledním příspěvku. Nevěděl jsem jenom, že potvrzení nenechá na sebe čekat, a přijde tak rychle. Pro doplnění uvádím, že SRN udržuje s ČLR více než 70 dialog-fór. Proto očekávám, že si SRN splní dříve své plány a sny s ČLR, než se v Praze probudí ze zlého snu. Na programu rozvoje spolupráce SRN – ČLR jsou totiž: Pojišťovny, zemědělství, rozvojová spolupráce, vzdělání a sociální sféra.

Když jsem se dnes odpoledne snažil v jednom rozhovoru zjistit, na kolik může být reálné získat několik českých zájemců o spoluúčast v první China International Import Expo v Šanghaji, která se bude konat začátkem listopadu t.r., potvrdily se mé obavy. Pravděpodobně poletím sám do Šanghaje se pobavit s několika málo přáteli. Přesto opakuji: Prezident Zeman, ani premiér Babiš nemohou dělat více, než se snažit otevřít podnikatelům dveře v ČLR. Projdou jimi ke stolu a podpisu jenom ti, kteří si uvědomili, že odbila dvanáctá hodina, že republika jako montovna, s bankami v cizím vlastnictví a primitivní číno-fobií, nedovolující dialog s ČLR, nemá šanci na přežití. Podnikatelům bez znalostí cizí kultury, hodnot a potřeb, zvědavosti, píle a schopnosti risknout, není pomoci. To platí i pro ty, kteří se neúčastní dnes otevřené výstavy INOPROM v Ekaterinburgu. Souhlasu netřeba.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

Poděkováni ODS

Začal jsem manuálně pracovat v létě roku 1967, kdy mi bylo 15.let. Dnes v roce 2024, listopad musím pracovat stále. Jsem docentem na vysoké škole.Pracuji tedy 57 let. Bohužel musím! Myslíte že je to správné? Důvod je udržení alespoň průměrné životní úrovně. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Věrchuška a sprostý lid

15:57 Zdeněk Jemelík: Věrchuška a sprostý lid

Do pojmu „věrchuška“ zahrnuji nejen vrcholné představitele státní moci, politické elity-pseudoelity,…