Výprodej se ovšem samozřejmě netýkal vládních dluhopisů, ale akciových trhů, jež se vinou včerejšího propadu i v případě vyspělých zemí letos propadly do červených čísel.
Za výprodejem, který na burzách táhnou technologické tituly, tentokrát zřejmě nestojí žádný složitý makroekonomický příběh, ale jednoduše to, že akcie - zvláště pak ty technologické - byly předražené. Ostře sledovaný poměr ceny k ziskům (P/E) u drtivé většiny akciových indexů ve vyspělých zemí zřetelně překračuje hodnotu 15, což je úroveň, jež naznačuje, zdali jsou akcie atraktivní či nikoliv.Například v případě technologického indexu Nasdaq směřoval poměr P/E směrem k hodnotě 40, což značilo poměrně vysoká očekávání investorů ohledně toho, jak mohou zisky růst do budoucna. Není tedy divu, že investoři se na počátku kvartální výsledkové sezóny zřejmě zamysleli nad tím, zdali v cenách akcií nejsou až příliš zahrnuty růžové zítřky.
Nicméně ačkoliv se akciové indexy ve vyspělých zemích letos propadly do záporu, nejedná se stále o žádnou tragédii. Meziročně jsou akcie v USA či v západní Evropě stále o 10-20 % v plusu, přičemž negativní korekce od nedávno dosažených historických maxim čítá prozatím jen několik procent. Relativně bezpečný prostor, aby akcie dále zlevnily a učinily se tedy opět atraktivní, tak rozhodně ještě existuje.
Jan Čermák
Analytik ČSOB
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz