Manželce prezidenta Evě Pavlové by mohl stát od příštího roku přispívat na výdaje spojené s reprezentací částkou 95 tisíc korun měsíčně. Počítá s tím novela zákona o platu a dalších náležitostech představitelů státní moci, kterou na konci září představilo Ministerstvo práce a sociálních věcí.
Podle novely nově by měla „manželovi nebo partnerovi prezidenta republiky náležet víceúčelová paušální náhrada výdajů spojených s výkonem jeho povinností a veřejnou činností ve výši 30 procent zvláštní víceúčelové paušální náhrady výdajů prezidenta republiky“. Jednalo by se přesně o částku 95 250 korun.
Základní plat prezidenta pro letošní rok představuje částku 341 200 korun. Od roku 2011 sice podléhá dani, neodvádí se z něj však zdravotní a sociální pojištění. K tomu měsíčně hlavě státu náleží zvláštní víceúčelová paušální náhrada ve výši 317 500 korun.
Oproti tomu se dosud nikdy nezvýšila renta pro bývalé prezidenty, která od jejího zavedení v roce 2004 činí 50 tisíc korun bez ohledu na inflaci.
ParlamentníListy.cz se dotázaly českých politiků v rámci anketní otázky, jak se k návrhu na apanáž první dámy stavějí, a to právě i v kontextu zmíněné renty pro bývalé hlavy státu, která se za dvacet let nezměnila, a současná vládní koalice dokonce její zvýšení před časem odmítla.
Nápad na zvláštní fond pro první dámu se nezamlouvá poslanci ODS Karlu Krejzovi, který přišel s jiným návrhem. „Osobně bych valorizoval rentu a navýšil plat prezidenta,“ reagoval pro ParlamentníListy.cz.
„Tento návrh je papaláštví nejhrubšího charakteru. Pan Jurečka klidně obere důchodce o tisíc korun měsíčně, ale pak navrhne rentu paní Pavlové jen proto, že je manželka prezidenta. Mimochodem toho, který bere od státu více než půl milionu korun každý měsíc. Očekávala jsem, že pan prezident, který se tak rád tváří lidově, okamžitě tento návrh odmítne. K mému překvapení se tak nestalo. Naprosto nesouhlasím s touto rentou!“ reagovala lídryně koalice STAČILO! Kateřina Konečná.
Obsáhleji se k problému vyjádřil ústavní právník a zastupitel Jihomoravského kraje za koalici SPD, Trikolory, PRO a Svobodných Zdeněk Koudelka. „Prezident je hlava státu, k čemuž mu manželka pomáhá. Manželka prezidenta též reprezentuje stát a očekává se elegantní oblečení. Ženy jsou drahé. Plnění pro manželku prezidenta je důvodné, otázkou je výše. Právní řád neupravuje postavení ženy prezidenta. V rámci plnění jejich protokolárních povinností je jí Kanceláří prezidenta přidělena pracovna. Hradní policie poskytuje ochranu. Je projevem státnosti, když se stát stará i o bývalé hlavy státu. U nás prezidentská renta 50 000 Kč měsíčně a stejná platba na jeho kancelář nebyly od roku 2004, kdy byly zavedeny pro Václava Havla, valorizovány. V roce 2002 byl plat poslance asi 40 000 Kč, renta byla vyšší. Dnes je plat poslance přes 102 000 Kč a renta není ani polovinou. Přitom bývalí prezidenti jsou významnými veřejnými činiteli. Fialova vláda uvažovala o valorizaci prezidentské renty, ale odstoupila od toho. Je to pomsta za to, že bývalí prezidenti kritizují její neschopnost. V minulosti bylo zabezpečení exprezidentů různé. V den abdikace prezidenta Edvarda Beneše 7. 6. 1948 schválila vláda Klementa Gottwalda doživotní ponechání prezidentského platu Benešovi a užívání zámku Lány. To je v protikladu s tím, že Kancelář prezidenta Petra Pavla odňala povolení vstupu pro exprezidenta Miloše Zemana i jen do zámeckého parku v Lánech. I po abdikaci prezidenta Antonína Novotného mu byla přidělena vila v Praze k doživotnímu užívání,“ srovnává docent Koudelka současný přístup státu k bývalým prezidentům oproti minulosti.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka