O této ostudné záležitosti informovala v pátek 25. listopadu „Ukrajinská pravda“ s odvoláním na oficiální komuniké městské rady. Kromě toho byla po Ivanu Trejkovi, jednom z generálů tzv. Ukrajinské povstalecké armády (UPA) další ulice, dosud nepojmenovaná, vedoucí k letišti Vinnycja.
Připomeňme, že v září. Městská rada Dněpru rozhodla o přejmenování 45 ulic. Patří sem i pojmenování jedné z centrálních ulic města po Stepanu Banderovi. Na řadě míst byly postaveny tomuto válečnému zločinci pomníky. Skutečnosti, že Bandera je na Ukrajině oslavován, odpovídá i jeho třetí místo v žebříčku „největší Ukrajince všech dob“, se do první pětice zařadili mj. Volodymyr Zelenskyj, vůdce kozáckého povstání Bohdan Chmelnický a vůdce Stepan Bandera.
Jen 14 procent Ukrajinců dnes uznává jistou odpovědnost UPA za genocidu na Volyni a v dřívějším Podolí, se správním centrem Vinnycja, kde zejména v roce 1943 bylo ukrajinskými nacionalisty povražděno okolo sta tisíc Poláků, ale také několik set Čechů.
Výmluvné je, že Stepan Bandera po válce žil v Mnichově a usiloval o vydání vstupního víza do Spojených států. To ale tehdejší americký velvyslanec v Německu zamítl a jako důvod uváděl předválečnou teroristickou činnost Bandery, zločiny ukrajinských nacionalistů za II. světové války a také teroristické praktiky, kterými tento OUN ovládal po válce.
Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: PV