Jan Urbach: Místo do Evropy poplyne ruský plyn do Číny

18.09.2022 9:49 | Komentář

Ve čtvrtek ministr energetiky Ruské federace Alexandr Novak řekl, že plynovod Síla Sibiře 2 může jako součást ruské energetické strategie nahradit jeho evropský protějšek Nord Stream 2.

Jan Urbach: Místo do Evropy poplyne ruský plyn do Číny
Foto: pixabay.com
Popisek: Těžba zemního plynu - ilustrační foto

Uvedl také, že letos klesne vývoz ruského plynu zhruba o 50 milionů metrů krychlových. Dodal však, že Gazprom plánuje „navýšit své dodávky“ do Číny až na úroveň 20 miliard metrů krychlových plynu za rok. Výrazně k tomu má přispět propojení pole Kovytka u jezera Bajkal s plynovodem Síla Sibiře.

Ruský ministr již dříve naznačil, že Rusko a Čína mají brzy podepsat smlouvu na dodávku 50 miliard kubíků plynu ročně prostřednictvím plynovodu Síla Sibiře 2. To je prakticky stejný objem, který dosud dodával Gazprom do Evropy plynovodem Nord Stream.

Plynovod Síla Sibiře 2 je projektován od září 2020. Už tehdy bylo deklarováno, že se díky němu do Číny přepraví až 50 miliard metrů krychlových plynu ročně. Síla Sibiře 1 dodává plyn z nalezišť Irkutsk a Jakutsko k odběratelům na Dálném východě a do Číny. Trasa aktuálně provozovaného plynovodu prochází Irkutskou oblastí, Jakutskou a Amurskou oblastí, přičemž Mongolsko obchází z východu (tzv. východní trasa). Síla Sibiře 2 by naopak Mongolskem procházela.

Práce na výstavbě ropovodu Síla Sibiře 2 (dříve Altaj) mají začít v roce 2024. Rusko chce, aby nahradil na dobu neurčitou blokovaný plynovod Nord Stream 2. Díky Síle Sibiře 2 by Rusko dosáhlo větší dodavatelské bezpečnosti. Čína by naopak získala levné palivo pro svou ekonomiku.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Co myslíte, že bude s budoucností Evropy a tedy i naší?

Jestli budeme jediný, kdo se bude snažit o ,,zelenou politiku"? A jaký to má význam pro životní prostředí, když se o ochranu klimatu budeme snažit jen my? Vždyť v porovnání třeba s USA nebo Asií jsme pidi světadíl. Nebo je podle vás nějaká šance, že by se politici v EU konečně probrali a začali také...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 380. Pavel Vrba – Můj Ahasver

19:10 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 380. Pavel Vrba – Můj Ahasver

Česká literatura uplynulé stovky let sestávala z mnoha originálních osobností. Mnohé z nich působily…