Jan Ziegler: Za kritiku režimu v Rusku mučí politické vězně

14.11.2016 19:15 | Zprávy

Ildar Dadin byl uvězněn na 2,5 roku za to, že se nebál veřejně velmi tvrdě kritizovat ruské poměry. „Odměnou“ mu je pobyt v trestanecké kolonii v Karélii, kde ho věznitelé bijí a mučí. V Rusku ovšem není sám.

Jan Ziegler: Za kritiku režimu v Rusku mučí politické vězně
Foto: Facebook Jana Zieglera
Popisek: Jan Ziegler

V Praze rád chodívám na Hradčany a často vidím u Matyášovy brány člověka, který se mezi davy turistů prochází s transparentem, na kterém je napsáno něco ve smyslu, že Česká republika je zlodějský stát, který ho okradl. Někdo se s ním dá do řeči, většina lidí se však o něj nezajímá a bez vzrušení ho míjí. Pán ovšem demonstruje přímo před sídlem prezidenta a nikomu nevadí.

Něco podobného dělal v Moskvě Ildar Aladin a byl za to odsouzen na 2,5 roku do vězení, protože nový ruský zákon kriminalizuje veřejné projevy svobodného názoru. V sobotní MF DNES byl krásný rozhovor s jeho manželkou Anastasiou Zotovovou, která popisuje, jak její manžel je v trestanecké kolonii bit, mučen a znásilňován spoluvězni a dozorci se souhlasem vedení lágru. Cílem je samozřejmě zastrašit jakoukoliv opozici vůči Putinovi.

Problémy však mají i Rusové, kteří se svobodně projevují na tamní sociální síti VKontakte, jež je obdobou našeho Facebooku. Tak třeba jedna právnička dostala dva roky vězení za to, že kritizovala útisk Ukrajinců v ruské Kubáni. Kdyby naše úřady měly postupovat jako ty ruské, tak dobrá polovina diskutujících na sociálních sítích je za mřížemi a to samé by se týkalo i zdejších blogerů, kteří se tak odvážně trefují do naší vlády, když se to smí.

Jestliže někdo tvrdí, jako například politický publicista a konzultant Tomáš Haas, že Rusko je na cestě ke svobodě, tak sprostě lže! Pravdou je pravý opak, v Rusku jsou po třetím Putinově zvolení za prezidenta v roce 2012 přijímány zákony, které v podstatě likvidují i tamní Ústavou zaručené svobody projevu a shromažďování.

Vrcholem ruského pokrytectví fakt, že Rusko si nyní samo určuje, kdy uzná verdikt Evropského soudu pro lidská práva a kdy ne. Je ovšem až komické, že se k této instituci odvolala řada ruských sportovců kvůli dopingové aféře. Takže být mezinárodní dopingovou agenturou bych problém vyřešil jednoduše. Jelikož Rusko nechce respektovat její rozsudky, tak případná vítězství Rusů v dopingových sporech bych zkrátka a jednoduše ignoroval.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dominik Rusinko: Český průmysl zakončil rok pesimisticky

13:57 Dominik Rusinko: Český průmysl zakončil rok pesimisticky

Podmínky v tuzemském průmyslu se na konci roku znovu zhoršily. Index nákupních manažerů (PMI) pokles…