Zřejmým premiantem v oblasti střední, jižní a východní Evropy, pokud jde o investice z Číny, je investičně nenasytné Maďarsko. Čínské investice v Maďarsku přesahují 7 miliard dolarů. Čínské investice v Česku jsou v porovnání s Maďarskými poněkud podvyživené a dosahují 1,7 miliardy dolarů. Je to velký rozdíl a je to hlavně škoda. Uniká nám vlak investičních příležitostí, a tedy vytváření nových pracovních míst.
Zajímavé bylo také, které země berou iniciativu Číny 16+1 vážně, a které nikoliv. Diplomatické zastoupení na kongresu v Pekingu nemělo Česko ani obě pobaltské země. Nejen že neposlaly své velvyslance, ale neposlali ani třeba vrátného z velvyslanectví. Prostě úžasný příklad izolacionismu v politice, který si země, jako je Česko, odkázaná jako vývozní ekonomika na export svého zboží do zahraničí, nemůže dovolit. Nebo spíše, neměla by si to dovolit.
Poláci sice dělají obhroublou rusofobní a silně proamerickou politiku, ale pokud jde o Čínu, využívají možnosti, které jim tato země nabízí. Přes Polsko jde významná část železničních spojení, dopravujících čínské zboží z terminálů v Číně do západní Evropy, ale i k nám. Polský prezident Duda, jen tak mimochodem, byl prakticky jediným významným státníkem Západu, který se zúčastnil před dvěma lety Zimních olympijských her v Pekingu.
Čína je veliká, a protože její historie je již velmi dlouhá, čítající několik tisíc let, dovede být i trpělivá. Ale pochopitelně, nepříznivá diplomatická gesta jsou Číňany vnímána, a to přesně v tom smyslu, jak jsou z druhé strany zamýšlena. Takže pokud není z české strany, tedy od ambasády a od českého ministerstva zahraničních věcí (český velvyslanec by se neodvážil takto iniciativně opustit významné bojiště, pokud by k tomu nedostal pokyn z Černínského paláce v Praze).
Česká republika se při hlasováních ve Valném shromáždění OSN často dostává do naprosté izolace, do společenství bezvýznamných tichomořských pidistátů a USA. A čelí tak opovržení téměř celého světa. Bylo to např. při hlasování o rezolucích o Gaze. Tato politická pozice současné české vlády je velmi citlivě vnímána v celém světě a je považována za lokajskou a vazalskou. Někdy je to vazalství vůči Washingtonu a jindy to může být vazalství vůči Bruselu. Vlastní názor, hájící český národní zájem, současná vláda a její ministerstvo zahraničí, mající v čele expiráta Lipánka, prostě nemá.
Podobným způsobem a prakticky ve stejné společnosti, jako v Číně na zmíněném kongresu, se Česko spolu s baltskými státy zachovalo i na čtvrtečním zasedání ministrů zahraničí Organizace pro bezpečnost a spoluprací v Evropě (OBSE) na Maltě. Představitelé těchto států, doplněni vcelku nepřekvapivě Ukrajinou a Polskem, před projevem ruského ministra zahraničí Lavrova opustili sál.
Ptám se, je to moudré?
Je v českém národním zájmu, aby český ministr zahraničí dělal taková gesta? Rusko přerušilo před třemi dny dodávky ropy ropovodem Družba do Česka. Za pár dní to vyvolá jistý problém a náš Lipánek se mohl v zájmu nás, českých motoristů, zeptat ministra Lavrova, zda by se s tím nedalo něco dělat. Lipánka to ani nenapadlo. Proč? Peníze za vyšší ceny pohonných hmot budeme platit my, troubové-čeští řidiči, a ne vládní šlechta.
Naopak slovenské ministerstvo zahraničních věcí šlo jinou cestou. Jeho ministr Blanár se s ruským ministrem sešel a bilaterálně s ním jednal. Jak se vyjádřil, je panu ministrovi jasné, že Slovensko potřebuje dodávky plynu a ropy zajistit existujícími koridory z Ruska v potřebném rozsahu a za výhodnou cenu. To českou vládu nezajímá. Proč také, oni mají vysoce nadprůměrnou mzdu, a ještě si zvýšili platy na příští rok o sedm procent.
Česká vláda by měla v současné době velmi pečlivě zvažovat, co nastane poté, až skončí válka na Ukrajině. Zda přeci jen nebude pro české občany výhodné vrátit se k dodávkám plynu, ropy, ale také třeba průmyslových kovů a surovin, potřebných pro český průmysl. Levné ruské suroviny byly před válkou na Ukrajině základem české, ale třeba také německé prosperity. A teď nám naše vláda dopřála podstatně dražší suroviny, které zdražily vstupy českým firmám a život českých občanů.
Je potřeba vidět věci v souvislostech a tato vláda je naprosto nevidí. Za rok už snad nebude existovat, tedy doufejme.
Vyšlo na Vasevec.info. Publikováno se souhlasem vydavatele
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV