Zřejmým premiantem v oblasti střední, jižní a východní Evropy, pokud jde o investice z Číny, je investičně nenasytné Maďarsko. Čínské investice v Maďarsku přesahují 7 miliard dolarů. Čínské investice v Česku jsou v porovnání s Maďarskými poněkud podvyživené a dosahují 1,7 miliardy dolarů. Je to velký rozdíl a je to hlavně škoda. Uniká nám vlak investičních příležitostí, a tedy vytváření nových pracovních míst.
Zajímavé bylo také, které země berou iniciativu Číny 16+1 vážně, a které nikoliv. Diplomatické zastoupení na kongresu v Pekingu nemělo Česko ani obě pobaltské země. Nejen že neposlaly své velvyslance, ale neposlali ani třeba vrátného z velvyslanectví. Prostě úžasný příklad izolacionismu v politice, který si země, jako je Česko, odkázaná jako vývozní ekonomika na export svého zboží do zahraničí, nemůže dovolit. Nebo spíše, neměla by si to dovolit.
Poláci sice dělají obhroublou rusofobní a silně proamerickou politiku, ale pokud jde o Čínu, využívají možnosti, které jim tato země nabízí. Přes Polsko jde významná část železničních spojení, dopravujících čínské zboží z terminálů v Číně do západní Evropy, ale i k nám. Polský prezident Duda, jen tak mimochodem, byl prakticky jediným významným státníkem Západu, který se zúčastnil před dvěma lety Zimních olympijských her v Pekingu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV