Jiří Weigl: Trumpovo vítězství a změna politických trendů

13.11.2024 9:16 | Glosa

Prezidentské volby v USA právem přitáhly pozornost celého světa. USA jsou ze všech hledisek rozhodující silou v dnešním světě. Jejich geografická velikost, přírodní bohatství, počet obyvatel, hospodářská a vojenská síla v kombinaci s vědeckým potenciálem a kulturním vlivem jim umožňují silně působit na dění a trendy vývoje na celé planetě.

Jiří Weigl: Trumpovo vítězství a změna politických trendů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Weigl

Jestliže od svého vstupu na mezinárodní scénu na počátku dvacátého století byly USA symbolem úspěchu kapitalistické tržní ekonomiky a politické demokracie, které s mesianistickým zápalem šířily po světě a jejichž hodnoty dokázaly ubránit před náporem totalitních ideologií – nacismu a komunismu, po porážce komunismu se začala situace v samotných Spojených státech postupně měnit. Za druhé světové války nalezly v USA útočiště tisíce levicových evropských intelektuálů, kteří silně ovlivnili americkou akademickou sféru a média a vůbec celkové intelektuální ovzduší, a bylo pouze otázkou času, kdy se jejich vliv projeví i v politice. 

Zatímco východ Evropy po pádu komunismu na konci 80. let XX. století s nadšením přijímal americkou inspiraci a obnovoval svobodnou společnost, Amerika – s pocitem globální hegemonie a totální převahy nad všemi potenciálními soupeři – zatím začala stále více podléhat vlivu progresivistické ideologie, která  prakticky monopolně ovládla akademický a mediální mainstream.  Demokratická strana, kterou si postupně zcela podřídila, přijala  jako své priority  neomarxistické levičácké projekty multikulturalismu, klimatické politiky, masové migrace a genderové teorie. Americká minulost a její tradice byly znevažovány a opouštěny jako rasistické, utlačovatelské a vykořisťovatelské a spolu s nimi i základní hodnoty, na nichž americká společnost až dosud stála – především svoboda jednotlivce a právo lidí hledat své štěstí.  Namísto toho se progresivisté snaží státními regulacemi vnutit společnosti své představy o převýchově občanů prosazováním tzv. inkluze, diverzity a pomatených genderových a feministických záměrů.

Soupeř demokratů – Republikánská strana tomuto vývoji dlouho nebránila. Soustředila se především na agresivní zahraniční politiku v režii tzv. neokonů, kteří hlásali neomezený americký intervencionismus ve světě a tzv. vývoz demokracie. V několika válkách se jim podařilo zcela rozvrátit  Balkán a Blízký východ, aniž by dosáhli jakýchkoliv pozitivních výsledků. Zajímavé na této skupině ideologů bylo to, že si svůj monopolní vliv na americkou zahraniční politiku udrželi i za demokratických administrativ, čehož produktem je mimo jiné i tzv. Arabské jaro a postupná cesta k ukrajinské válce.

Dominance progresivismu v americké politice je zcela zjevná v novém tisíciletí. Za vlády Baracka Obamy mělo toto americké směřování určující vliv i na Evropskou unii a další mezinárodní organizace, které se staly aktivními šiřiteli této ideologie a jejích priorit po celém světě.

Z tohoto pohledu bylo vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách v roce 2016 jako blesk z čistého nebe. Progresivisté, pevně usazení u všech kormidel a pák americké politiky podcenily narůstající nespokojenost běžných Američanů s vývojem poměrů v jejich zemi, Trumpa považovaly za mediální kuriozitu a jeho vítězství byly ochotny přičítat spíše údajným ruským špionážním operacím než měnícím se politickým poměrům. Ani tradiční republikánská elita Trumpa nepřijala a setrvávala proti němu v tiché opozici.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Karel Haas byl položen dotaz

Necháte si to od Babiše líbit?

On tvrdí, že ODS vždy kradla a vždy krást bude. Nevšiml jsem si ale, že byste proti tomuto jeho obvinění nějak vystoupili. Není to podle vás na žalobu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Svět je vyrván z kořenů...

15:57 Jiří Paroubek: Svět je vyrván z kořenů...

Píseň pod tímto názvem zpívali prý royalističtí důstojníci, pozvaní králem Ludvíkem XVI a jeho ženou…