Doufám, že naši soudci a zákonodárci nestačili přikázat, aby se takové spory posuzovaly podle „závazného právního názoru“.
Už ve starověku docházelo ke sporům. Už tenkrát si vybrali, nebo vrchnost určila, který občan bude soudcem. Spravedlivé rozhodování soudce vždy bylo a současně také je zaručené pouze jeho morálními a vědomostními vlastnostmi.
V jednostupňovém soudnictví (Velká Britanie, USA) nemůže účastník sporu požádat soud o přezkoumání rozsudku. Soudce (nebo porota soudců, která rozhoduje jednomyslně) má vždycky pravdu.
Dvoustupňové soudnictví umožňuje každému účastníku sporu podat odvolání proti rozhodnutí soudu prvního stupně. Pozastavuje výkon rozhodnutí soudu prvního stupně do doby, dokud nerozhodne odvolací soud (soud druhého stupně). Pokud jde o spor mezi státem a jiným subjektem, musí to platit také. I když je tento subjekt na kterékoliv funkci ve státě.
Po revolucích, nebo když se ujme moci diktátor, bývá rovnováha mezi mocí výkonnou a soudní narušená.
Po naší sametové revoluci se moc soudní řídila totalitními metodami, a republika se bezproblémově rozdělila na Česko a Slovensko. Klaus a Mečiar se dohodli bez vůle lidu. Miloš Zeman se zasloužil svým postupem o vzkříšení ČSSD. Zasloužil se o to, že strana obdržela Lidový dům. Ale strana ho odmítla zvolit prezidentem.
Do Parlamentu jsou volení různí občané. Neuvědomují si, kdy je třeba hájit zájmy všech občanů, a kdy je třeba hájit preference své strany. Aby bylo bezproblémově možné střídat vlády levého a pravého směru, je bezpodmínečně nutné, aby soudci rozhodovali podle tisíciletých zásad. Pravda je hodnota. Archimedův zákon musí platit po každých volbách do parlamentu.
Každý státní zástupce je úředníkem, protože žádný nebyl zvolený občany. Žádný státní zástupce nemá právo prohlásit o výroku soudu, že je nepravdivý. Takovou skutečnost by si měli uvědomit všichni současní poslanci a senátoři. Zákonodárci, kteří čekají na výrok Nejvyššího státního zástupce, by se již nikdy neměli ucházet o senátorský nebo poslanecký mandát.
Návrat justice k právnímu státu lze uskutečnit dvěma kroky:
1. Vláda s okamžitou platností odvolá Pavla Zemana z postu Nejvyššího státního zástupce. Dočasně pověří touto funkcí pracovníka, na kterém se shodne. Tomuto úředníkovi sdělí, že je zodpovědný za jednotný postup ve všech úřadech státního zastupitelství. Připomene mu, že jeho podřízení nesmí činit kroky, které nejsou v souladu s jeho pravomocí. Neuspěje-li s předloženými důkazy u soudce, je jeho povinností předat případ nadřazenému zástupci.
2. Soudcům je třeba dát na vědomí, že Hnutí ANO spolu s některými zákonodárci, bude prosazovat návrat justice k právnímu státu. Do Poslanecké sněmovny předloží doplnění právních předpisů, které vrátí soudní rozhodování do stavu, který byl před totalitním systémem. Může být v následující formě:
§1. Hierarchické uspořádání lidského poznání a právních norem tvoří zákon, podle kterého soudci rozhodují. Jsou to:
(1) Zákony přírodních a matematických věd, nejnovější poznatky věd lékařských a technických,
(2) Ústava, Listina základních občanských práv a svobod,
(3) nařízení nadnárodních orgánů, kterých je republika členem (EU, NATO),
(4) zákony a zákonná nařízení uvedené ve Sbírce zákonů,
(5) nařízení institucí a osob, které jsou zmocněné nařízení vydávat.
§ 2. O vazebním zadržení občana rozhoduje soudce, který se stává jeho zákonným soudcem.
§ 3. V soudním řízení musí soud vyhodnotit každý předložený důkaz.
§ 4. Soudnictví je dvoustupňové. Každý spor má nárok na dva zákonné soudce, případně rozhodnutí dovolacího soudu.
§ 5. Státní úředníci plní cíle, které si současná vláda stanovila. Vedoucí státních úřadů jsou za to zodpovědní
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV