Karel Januška: Principy právního státu

27.12.2016 11:02 | Zprávy

Každá organizovaná společnost (státní zřízení) potřebuje ke svému chodu soudce a soudy. Evropské, a v důsledku migrace i americké soudy vychází ze základů, které položili Římané.

Karel Januška: Principy právního státu
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Většina občanů se domnívá, že jsme právním státem. Zda tomu tak skutečně je, rozhodují dvě pravidla.

První je pravidlo většiny. Do volitelných orgánů svéprávní občané delegují své zástupce. Římští občané volili senátory. Toto pravidlo je v moderní době různě korigováno, aby většina byla schopná vládnout. V našich zákonech je respektováno.

Druhé pravidlo nařizuje soudcům rozhodovat spravedlivě. Římané položili rovnost mezi spravedlivostí a pravdivostí soudních rozhodnutí. Každý soudce musel respektovat, že může vynášet pouze pravdivé výroky. Aby soudce rozhodoval spravedlivě, nesmí rozhodovat ve sporech, které se týkají jeho osobně, nebo jeho příbuzných. Proto Ústava soudcům nařizuje rozhodovat nestranně. Soudce může rozhodovat pouze v takové věci, která mu byla žalobcem předložená. Jestliže soudce nějakou věc (nebo právo) přisoudil straně A, pak automaticky tuto věc (nebo právo) odebral straně B. Výrok soudu ke straně žalované je opakem výroku ke straně žalující. Oba výroky musí být pravdivé. Výrok může být pravdivý tehdy, a jenom tehdy, když všechny části výroku jsou pravdivé. To je princip, který je uplatňovaný v USA. O vině či nevině rozhoduje porota vybraných občanů (soudců). Rozhodnutí soudců musí být jednomyslné. Počet soudců nemá vliv na rozhodnutí soudu. Naše soudní senáty tuto skutečnost ignorují. Ani soudci Ústavního soudu se pravidlem jednomyslnosti neřídí. Zákon, který si Ústavní soudci definovali, umožňuje vynášet nepravdivé výroky. Mnohokrát prověřená pravda je jim lhostejná.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Marie Pošarová byl položen dotaz

Zrušení dočasné ochrany pro cizince pachatele

Chápu to dobře, že mají u nás migranti nějakou ochranu, která trvá, i když se dopustí nějakého trestného činu, a že je není možné vykázat do země, odkud přišli? Vždyť to je úplně absurdní. A jestli vás také chápu dobře, tak tuto ochranu chcete pro zrušit. Zajímá mě, zda máte nějakou podporu i u jiný...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů: 9


Osobnost měsíce

Mgr. Bc. Pavla Golasowská, DiS.

  • KDU-ČSL
  • poslankyně
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Halík: Zakázané ovoce vždy nejlépe chutná

15:16 Jiří Halík: Zakázané ovoce vždy nejlépe chutná

Přečetl jsem si článek europoslance Zdechovského, ve kterém žádá eurokomisařku Leyenovou o zákaz sov…