Lothar Höbelt: V střední Evropě potřebujeme protiváhu, která umí říci "NE"

06.07.2022 13:32 | Tisková zpráva

Projev na mezinárodní konferenci "Svatý Vojtěch a středoevropský prostor"

Lothar Höbelt: V střední Evropě potřebujeme protiváhu, která umí říci "NE"
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lothar Höbelt

Děkuji vám, vážení kolegové.

Zejména za to, co zaznívá z pódia. Ujišťuji vás, že si vážím cti, že jsem byl pozván, abych zde zasedl společně s církevními velmoži a osobnostmi skutečně utvářejícími osud svého národa.

Jako historik jsem, dalo by se říci, patologem politiky. Politiku analyzuji v situaci, když už jsou všichni její aktéři mrtví, takže již nemohou reagovat, což se mi někdy hodí. Někdy. Samozřejmě to není způsob, jakým toho můžete mnoho změnit.

Chtěl bych začít jakousi omluvou. Omluvou za zemi, z níž pocházím - za Rakousko. Jeho Excelence pan arcibiskup byl tak laskav, že Vídeň označil za jedno z center střední Evropy. A tady je namístě omluva. Proč se Vídeň nesnaží této role zhostit? Protože když se podíváte na současnou rakouskou politickou scénu se všemi jejími dobrými úmysly, nelze bohužel říct, že by toho pro střední Evropu udělala mnoho. Bylo nebylo, znáte to, tak začínají pohádky...

Bylo nebylo, ale zase ne před tak dlouhou dobou, před čtyřmi nebo pěti lety to vypadalo jinak. Měli jsme vládu, jejíž jedna polovina byla zcela nakloněna Visegrádu a jejíž druhá polovina alespoň slíbila, že bude mezi Bruselem a Visegrádem působit jako prostředník. Zdálo se tedy, že věci se ubírají správným směrem. Obě strany, které tvořily tuto vládu, to však bohužel, stručně řečeno, zpackaly. Aniž bychom se pouštěli do nějakých konspiračních teorií, jejich nepřátelé na ně zřejmě nastražili pasti. Je zřejmé, že jejich nepřátelé nehráli fér. Ale co jiného se dalo čekat?To není pro politika žádná omluva, když říká, že ho nepřátelé nemají rádi. Asi to bude pravda. Jakmile k tomu dojde, je to otázka krizového řízení. A před 100 lety, v roce 1922, dostala malá neúplná Rakouská republika také novou vládu, v jejímž čele stál katolický kněz, monsignore Seipel, kterému se kvůli tomu, že byl dobrý a prozíravý politik s nejrůznějšími triky v rukávu, někdy říkalo österreichisch Richelieu - rakouský Richelieu. Krátce před svým nástupem do úřadu mimo jiné řekl: "Nejhorší chybou je být nervózní."

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Robert Králíček byl položen dotaz

Pošta

Že je doručování poštou tragické se ví už dlouho. Vy za to kritizujete Rakušana, ale co jste udělali vy, aby česká pošta fungovala líp? Třeba když jste byli ve vládě? Nebo co uděláte, když v ní zas budete? Běžná situace: Zásilka nedoručena, adresát nezastižen, přitom jste doma, ale nikdo se vám neoz...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Zdatní cenzoři - vedení ČT a Bobo ze Stačilo!

12:26 Jiří Paroubek: Zdatní cenzoři - vedení ČT a Bobo ze Stačilo!

Zpravodajství České televize je předmětem velké kritiky významné, čím dál větší části veřejnosti pro…