Lukáš Kovanda: Ovoce a pálenky zdražují, mrazíky jsou jen jedním z důvodů

14.09.2019 7:34 | Zprávy

Komentář k letošnímu růstu cen většiny ovoce a pálenek. Vycházím kromě jiného z dnešní zprávy ČTK a dramatickém zhoršení úrody jablek, způsobeném (nejen) jarními mrazíky.

Lukáš Kovanda: Ovoce a pálenky zdražují, mrazíky jsou jen jedním z důvodů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda

Stále zřetelněji se ukazuje, že se se týče úrody ovoce, byl loňský rok v Česku vskutku výjimečný. Ovocné stromy se doslova prohýbaly nadúrodou plodů. Bohatá sklizeň se promítla do cen. Třeba kilogram višní mezi červencem 2017 a červencem 2018 zlevnil z 19,30 na 8,90 koruny, tedy o 53,9 procenta. Ve stejném období zlevňovaly také třeba meruňky, švestky či třešně. Suchý a teplý rok 2018 sice nepřál pěstitelům zeleniny, ale sadařům a ovocnářům většinou ano.

Letos je to dost jiné. Ovoce meziročně citelně zdražuje. Z nejnovějších údajů ČSÚ plyne, že meruňky v červenci 2019 meziročně zdražovaly o 11,6 procenta, třešně o 24 procent, a višně dokonce o 83,3 procenta. Důvodem je nejen horší než loňská úroda, ale také obecný růst mezd – které pochopitelně rostou také sadařům a ovocnářům – či zdražování energií.

Svoji roli sehrají i letošní jarní mrazíky a obecněji výkyvy počasí, včetně opět sucha nebo krupobití. Podle nejnovějšího odhadu, k začátku září, například sklizeň jablek meziročně poklesne o třicet procent. Jednalo by se tak o jednu z nejhorších sklizní jablek v novodobé historii ČR. Na cenách jablek se zatím horší úroda neprojevuje, například konzumní jablka z české produkce vyšla na výkupu letos červenci na 8,50 koruny za kilogram, zatímco loni v červenci na 12,60. Špatná úroda se v cenách jablek projeví postupně, během následujících měsíců. Do ceny pro konečného spotřebitele se promítne také například efekt levné polské konkurence, a tedy i tamní letošní úroda jablek.

Právě i kvůli horší úrodě ovoce v ČR letos zdražují pálenky, meziročně zatím o pět až deset procent. Důvodem je kromě relativního nedostatku ovoce k pálení opět také růst cen energií a vody a dalších nákladů. Lze očekávat, že cena pálenek může nakonec letos vyskočit meziročně o deset až patnáct procent.

Lukáš Kovanda, Ph.D.
ekonom

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Zmatečný výklad zmatečného zákona

15:16 Zdeněk Jemelík: Zmatečný výklad zmatečného zákona

Předcházejí článek Netečná veřejnost byl provokací, která měla vzbudit zájem veřejnosti o zmatenou n…